Preşedintele Donald Trump a dat asigurări că fostul său consilier Roger Stone, condamnat joi la 40 de luni de închisoare, are ''şansă reale să fie exonerat'', fără a confirma că îşi va folosi dreptul de graţiere pentru a-l reabilita pe fostul său consilier, relatează AFP preluat de agerpres.
Reiterând că Roger Stone nu a avut un proces echitabil, preşedintele Trump a declarat că va avea în vedere o eventuală graţiere a fostului său colaborator. "Voi lua o decizie la un moment dat", a spus preşedintele, care şi-a intensificat recent declaraţiile publice în acest dosar, criticând sentinţa recomandată iniţial de procurori.
Un judecător federal american l-a condamnat joi pe Roger Stone, fostul consilier al lui Donald Trump al cărui proces a declanşat o polemică din cauza intervenţiei preşedintelui SUA, la trei ani şi patru luni de închisoare după ce a fost găsit vinovat, printre altele, că i-a minţit pe membrii Congresului în timpul anchetei privind ingerinţa rusă în alegeri, relatează Reuters, DPA şi AFP.
Roger Stone a fost găsit vinovat că a exercitat presiuni asupra martorilor şi a minţit Congresul privind contactele sale cu organizaţia WikiLeaks, pe tema e-mailurilor democrate piratate în timpul campaniei prezidenţiale din 2016.
Practic, el a primit 40 de luni de închisoare pentru obstrucţie, 18 luni de închisoare pentru şapte capete de acuzare legate de influenţarea martorilor şi 12 luni de închisoare pentru declaraţii false. Judecătorul a decis însă ca el să execute 40 de luni de închisoare, pedeapsa cea mai mare. În plus, el va trebui să plătească o amendă de 20.000 de dolari.
Trump susţine că fostul său consilier Roger Stone are 'şanse reale să fie exonerat'
Explorează subiectul
Articole Similare

325
Întrebarea pe care o ridică Kremlinul după ce Trump a dat 'OK-ul' ucrainenilor să atace adânc în Rusia
325

707
Scene tragi-comice la înmormântare - Un tânăr crezut mort a apărut la propriul priveghi: Sunt viu!
707

120
Președintele Venezuelei este gata să declare starea de urgenţă în cazul unei 'agresiuni' din partea Statelor Unite
120

1.997
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
1.997

45
Un mort şi 79 de răniţi în urma prăbuşirii unei clădiri, în Indonezia
45

2.544
Netanyahu își cere scuze pentru atacurile israeliene din Qatar și regretă moartea agentului de securitate
2.544

75
Donald Trump ia în considerare furnizarea de rachete cu rază lungă de acțiune Ucrainei, anunță JD Vance
75

2.969
Țara din UE care interzice alcoolul pe timpul nopții. Autoritățile, speriate după ce au citit un raport
2.969

1.110
Alertă la centrala nucleară din Zaporojie: Nu mai este alimentată cu energie electrică de șase zile
1.110

5.113
Serviciile de informații ucrainene fac dezvăluiri care provoacă panică: 'Manevra' folosită de Putin pentru a ataca țările din UE
5.113

22
Incendiul de vegetație masiv din Namibia a fost 'adus sub control', transmite ministrul Mediului
22

81
Zelenski a pus mâna pe telefon și a vorbit cu Maia Sandu: 'M-am bucurat!'
81

37
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
37
Comentează