Turneul de la Stuttgart - Victorie mare pentru Simona Halep. Meci de foc în semifinală

WTA tour
Simona Halep

Simona Halep (29 de ani, 3 WTA) a învins-o pe în sferturile turneului de la Stuttgart, 6-1, 6-4, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 34 WTA)

Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul Aryna Sabalenka - Anett Kontaveit.

Simona a dominat la toate capitolele, cu o mică excepție în ceea ce privește reușita primului serviciu, învingând-o pe Alexandrova, fără să se întrebuințeze excesiv.

Meciul a fost mai echilibrat în setul 2, când Halep a jucat mai puțin concentrată și a pierdut două game-uri pe propriul serviciu, pe care le-a recuperat fără probleme, câștigând setul cu 6-4, după un ultim game în care a salvat patru mingi de break și a valorificat a treia minge de meci.

Cu victoria de vineri, Simona Halep a egalat situația întâlnirilor directe, ajungând la scorul general de 2-2.

Prima semifinală de la Stuttgart: Ashleigh Barty vs Elina Svitolina.