Boxerul Tyson Fury, campionul mondial al greilor la versiunea WBC, a anunţat că challengerul său oficial, Dillian Whyte, a semnat contractul care pavează drumul către o luptă între doi rivali britanici, transmite DPA, citat de Agerpres.
Whyte, 33 ani, un boxer de origine jamaicană, cu 28 victorii şi două înfrângeri în palmares, avea termen limită până marţi pentru a semna contractul pentru un meci cu Fury, cu un palmares de 31 de victorii şi un egal, în care bursa se ridică la 41 milioane dolari. Challenger-ul va încasa însă doar 20%, puţin peste opt milioane dolari, din această bursă şi s-a zvonit la un moment dat că Whyte amână semnarea contractului pentru a obţine o cotă mai consistentă.
Fury a urcat ultima oară în ring pe 9 octombrie, când şi-a apărat centura cu diamante a greilor, versiunea WBC, după ce l-a învins prin KO în repriza a 11-a pe Deontay Wilder, fostul campion, în cadrul unei gale desfăşurate la Las Vegas (Nevada). După acel meci, campionul britanic a suferit o operaţie la cot din cauza unei fracturi şi acum îşi apără pentru prima oară centura mondială contra lui Whyte.
Meciul dintre cei doi britanici ar putea avea loc cel mai probabil pe 23 aprilie pe stadionul Wembley.
''O Doamne. Dillian Whyte a semnat contractul lui în valoare de opt milioane dolari. Ce surpriză! Un idiot absolut. Merită să fie un subiect de discuţie? Omul a semnat şi va primi cea mai mare plată din viaţa lui'', a spus Fury pe Instagram.
Whyte nu a confirmat încă semnarea contractului, iar ultimul său meci datează din urmă cu 11 luni când l-a învins pe rusul Aleksandr Povetkin în Gibraltar.
Tyson Fury, campionul mondial al greilor, versiunea WBC, a anunţat că, Dillian Whyte, a semnat contractul care pavează drumul către o luptă
Explorează subiectul
Articole Similare

40
Scandal după Petrolul Ploiești - FC Argeș. Clubul argeșean îşi exprimă protestul vehement faţă de maniera de arbitra
40

17
Gabriela Ruse a reuşit să acceadă pe tabloul principal de simplu al turneului WTA 1.000 de la Dubai
17

22
Meciul de revenire al lui Tyson Fury împotriva lui Arslanbek Makhmudov va avea loc pe stadionul echipei Tottenham
22

18
Canada, favorită la câştigarea aurului olimpic, şi-a asigurat a doua victorie în faza grupelor la Jocurile Olimpice de iarnă de Milano-Cortina
18

22
Scuderia Mercedes-AMG a dominat ultima zi a sesiunii oficiale de de teste, care are loc pe circuitul Sakhir din Bahrain
22

33
Perechea tricoloră de dublu mixt Bernadette Szocs / Eduard Ionescu va juca pentru trofeul probei în India
33

86
Ilia Malinin, era marele favorit, dar a terminat pe 8 la patinaj artistic
86

51
Paris Saint-Germain, campioana Franţei şi a Europei, a fost învinsă de Rennes, într-un meci din etapa a 22-a din Ligue 1
51

37
Programul sportivilor români care vor evolua, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina
37

260
Precizările Comisiei Centrale a Arbitrilor după meciul Petrolul – FC Argeș
260

250
Dennis Man a marcat pentru PSV, învinsă FC Volendam în Eredisivie
250

24
Legenda NBA, Chris Paul, şi-a anunţat retragerea
24

150
Dănuţ Coman faace scandal după Petrolul-FC Argeş: Să ne spună clar şi ne oprim: jucăm în play-out şi gata! Îşi bat joc de noi şi de munca noastră
150

















Comentează