Ucraina victorie categorică cu Cipru, într-un amical de pregătire pentru Campionatul European UEFA 2020

digisport.ro
ucraina fotbal tricou euro 2020

Reprezentativa de fotbal masculin a Ucrainei a învins, luni, pe stadionul Metalist, din Harkov, naționala Ciprului, cu 4-0, într-un amical de pregătire a Campionatului European UEFA 2020, unde va evolua în grupa C, conform mediafax.

Ucraina s-a impus cu golurile marcate de Yarmolenko, în minutele 37 (penalty) și 65, Zinchenko, în minutul 45+2 (penalty) și Yaremchuk, în minutul 59.

Oaspeții au jucat în 10 oameni, din minutul 36, când fundașul cipriot Antreas Panayiotou a fost eliminat după o intrare dură la un adversar.

Ucraina face parte din grupa D a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2022 și a înregistrat până acum trei rezultate de egalitate, cu acelaşi scor, 1-1, unul dintre ele fiind pe terenul Franței, una din favoritele la câștigarea Campionatului European UEFA 2020.

Ucraina pregătește participarea la Campionatul European, unde face parte din grupa C, alături de Austria, Macedonia de Nord și Țările de Jos și va juca la București partida împotriva Macedoniei de Nord, pe 17 iunie, și împotriva Austriei, pe 21 iunie.