Ucrainenii recunosc un nou succes militar rusesc la nord de Harkov

Autor: George Traicu

Publicat: 13-05-2024

Actualizat: 13-05-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Defence Romania

Armata ucraineană afirmă că Rusia a avut „succes parțial" în apropierea de un sat din nordul Harkov, dar soldații ucraineni au oprit forțele rusești să avanseze, în apropiere de Lukyantsi, a declarat statul major, potrivit Mediafax.

Armata ucraineană a declarat că Rusia a avut un „succes parțial" în apropierea unui sat din nordul Harkovului.

Dar soldații ucraineni au oprit forțele rusești să avanseze, în apropiere de Lukyantsi, a declarat statul major, conform Sky News.

Acesta a precizat că trupele ruse au continuat acțiunile ofensive, iar Ucraina își va consolida forțele în zonă în funcție de situație.

Rusia a lansat vineri o incursiune din regiunea Belgorod din Rusia peste graniță în nordul Harkovului.

Analiștii au avertizat că aceasta ar putea întinde forțele ucrainene între două fronturi, creând oportunități pe linia frontului principal pe care Rusia le poate exploata.

Noul front de la nord de Harkov

Rusia a anuțat luni că forţele sale ar fi intrat în oraşul ucrainean de graniţă Vovceansk, în timp ce îşi intensifică atacurile în nord-est

Autorităţile de la Kiev avertizează de mai multe săptămâni că Moscova ar putea încerca să atace regiunile de la frontieră de nord-est, întrucât Ucraina se confruntă cu întârzieri în livrarea de ajutoare occidentale şi cu o penurie de soldaţi.

Potrivit trupelor de apărare ucrainene, lupte grele continuă. Oficialii din regiunea Harkov spun că Moscova ţinteşte aşezările cu bombe. Temerea comandanţilor ucraineni este că dacă forţele ruse înaintează spre Harkov, al doilea mare oraş al ţării va fi în raza focurilor de artilerie. Deşi trupele ruse avansează, este încă puţin probabil să cucerească oraşul. Trupele ucrainene au spus pentru BBC că forţele ruse au putut intra în regiune iniţial din cauza lipsurilor din apărare.

Ofensiva transfrontalieră rusă în nordul regiunii ucrainene Harkov are ca obiectiv să forţeze o dispersare a trupelor ucrainene pentru ca acestea să neglijeze alte sectoare ale frontului, a declarat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski în discursul său către naţiune de duminică seara, recunoscând că se duc "lupte grele" de partea ucraineană a frontierei.

Armata ucraineană a recunoscut luni "succese tactice" ale Rusiei în regiunea Harkov (nord-est), unde Moscova a afirmat că a cucerit alte patru localităţi din apropierea frontierei în cadrul ofensivei sale lansate vineri, care a dus la evacuarea a mii de civili, relatează AFP.

La începutul zilei de luni, Statul Major ucrainean a recunoscut într-un mesaj pe Facebook că "inamicul înregistrează în prezent succese tactice", adăugând că "luptele continuă în localitatea de frontieră Vovchansk", care avea circa 3.000 de locuitori înainte de actuala ofensivă şi unde Moscova a mobilizat "până la cinci batalioane", potrivit Kievului.

Această înaintare a ruşilor intervine în contextul în care preşedintele Vladimir Putin a făcut duminică seara o remaniere surpriză la Moscova şi l-a demis pe emblematicul său ministru al apărării Serghei Şoigu, după doi ani de conflict în Ucraina fără un rezultat clar.

 

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri