UDMR: România ramâne o colonie agricolă

Autor: Radu Pop, Colaborator

Publicat: 23-02-2016

Actualizat: 23-02-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Senatorul UDMR Tanczos Barna a afirmat, marti, în plen, ca România trebuie sa treaca de la agricultura rudimentara la una bazata pe stiinta si cunoastere, pentru ca altfel ramâne 'o colonie agricola'.

Barna a spus, la dezbaterea organizata în plenul Senatului cu ministrul Achim Irimescu, ca rezultatele din agricultura depind de deciziile luate de fermieri si de utilajele alese, de samânta certificata, de îngrasamântul folosit.

'Daca nu reusim sa depasim stadiul agriculturii rudimentare, extensiva si sa trecem la agricultura intensiva, bazata de stiinta si cunoastere, România ramâne o colonie agricola care exporta produse agricole primare si le aduce înapoi procesate, cu valoare adaugata mare, cu profituri realizate în alte tari decât în România', a spus senatorul UDMR.

El i-a transmis ministrului ca are o responsabilitate mare în schimbarea mentalitatii învechite în agricultura româneasca.

'Trebuie sa trecem peste interese de moment, peste discutiile cât de simpatic este ciobanasul cu 300 de oi, cât de frumoase sunt traditiile transhumantei, trebuie sa acceptam ca lumea se schimba si trebuie sa facem si schimbari în agricultura', a afirmat senatorul UDMR.

Tanczos Barna a vorbit si despre prabusirea turnului unei biserici, solicitându-i ministrului Agriculturii sa prevada în PNDR sume separate pentru reabilitarea monumentelor istorice.

'În PNDR este prevazuta o suma destinata restaurarii unor monumente istorice. Cred sincer ca reabilitarea si conservarea unor monumente istorice este mult mai importanta decât schimbarea tiglelor, a chiuvetei, a toaletelor în caminele culturale comuniste. Va solicit sa prevedeti sume diferite, bugete pentru reabilitarea monumentelor istorice de categoria B si buget pentru caminele culturale', a declarat senatorul UDMR. AGERPRES

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri