ULTIMĂ ORĂ - Benjamin Gantz vrea să formeze un guvern de uniune naţională în Israel

Autor: Roxana Ghiorghian

Publicat: 19-09-2019

Actualizat: 19-09-2019

Benjamin Gantz, liderul coaliţiei de centru-stânga Albastru & Alb, a anunţat joi, după scrutinul parlamentar, că intenţionează să formeze un guvern de uniune naţională în Israel, informează site-ul Ynetnews.com, potrivit Mediafax.

Citește și: Reprezentanții Catena dau explicații după descinderile poliției: 'Este un caz izolat. Catena respectă promisiunile făcute pacienților'

"După o campanie electorală impusă cetăţenilor din Israel, oamenii au mers la urne, au votat şi au luat o decizie clară - au ales unitate, au ales Israelul mai presus de orice. Nu vom face concesii în faţa nimănui. Voi purta negocieri cu responsabilitate şi discernământ în scopul obţinerii a ceea ce este mai bun pentru cetăţenii Israelului în circumstanţele politice create. (...) Guvernul pe care îl voi forma trebuie să fie eficient şi capabil de acţiuni reale şi de guvernare", a declarat Benjamin Ganz.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri