VIDEO ULTIMA ORĂ Explozie la birourile Lidl din Germania: Deflagrația ar proveni de la o scrisoare cu bombă

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 17-02-2021

Actualizat: 17-02-2021

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

UPDATE

Poliţia anchetează de asemenea dacă există o legătură cu un incident produs marţi la un producător de băuturi în oraşul din apropiere Eppelheim, în care ar fi ars un pachet şi o persoană a fost rănită.

Știrea inițială

Trei persoane au fost rănite într-o explozie produsă la o clădire de birouri în oraşul Neckarsulm din sudul Germaniei, a anunţat miercuri poliţia, citată de agenţia DPA.

Explozia a avut loc la ora locală 14.50 (13.50 GMT), scrie agerpres.ro.

Citește și: EXCLUSIV S-au calmat apele în AUR! George Simion: ‘Nu mai pleacă nimeni!’

O amplă operaţiune a poliţiei era în curs în zona industrială, unde se află de asemenea sediul central al lanţului de supermarketuri Lidl, deşi nu era clar imediat dacă explozia s-a produs în clădirea Lidl.

Agenţia EFE menţionează pe de altă parte că se crede că explozia a fost cauzată de o scrisoare cu bombă adresată companiei.

Citește și: Lucian Bode o dă pe față! Și-a adus colegul de liceu la butoanele Ministerului de Interne

Potrivit unui purtător de cuvânt al poliţiei, la originea exploziei s-ar afla "un pachet cu bombă sau o scrisoare cu bombă".

Un total de 100 de persoane au fost evacuate şi echipe ale poliţiei au intrat în clădirea Lidl.

Citește și: Dominic Fritz îi acuză pe liberali de ‘dispariția’ unor echipamente în valoare de 200.000 de lei de la SC Piețe SA: ‘A preluat această companie pe profit și în nici doi ani a dus-o în pragul unui dezastru financiar’ .

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri