Umilință pentru Bayern Munchen: au suferit cea mai drastică înfrângere din istoria competiției

dw
Bayern Munchen suparare

Bayer Munchen a suferit miercuri seara o înfrângere umilitoare în Cupa Germaniei, fiind învinsă în șaisprezecimile de finală de Borussia Munchengladbach cu un drastic 5-0, în condițiile în care bavarezii au jucat cu titularii de bază, în frunte cu Lewandowski.

Aflată în mijlocul dezbaterii privitoare la refuzul lui Joshua Kimmich de a se vaccina, Bayern Munchen a suferit cea mai drastică înfrângere din istoria ei, în Cupa Germaniei, fiind eliminată, la fel ca și cu un an în urmă, în turul doi al competiției, informează Mediafax.

De data aceasta „călăii” au fost cei de la Borussia Munchengladbach, aflați momentan pe locul 12 în Bundesliga, cu 11 puncte.

Gazdele au rezolvat meciul în primele 21 de minute, Koné deschizând scorul în minutul 2, pentru ca mai apoi, Bensebaini să facă dubla în minutele 15 și 21, golul de 3-0 fiind marcat din penalty.

Embolo a realizat și el dubla, în interval de 6 minute, la scurt timp după revenirea de la cabine, marcând în minutele 51 și 57.

Singura veste bună a zilei de miercuri pentru bavarezi este că Lucas Hernandez nu va merge la închisoare, după ce acesta fusese inițial condamnat la detenție în Spania, pentru încălcarea unui ordin de restricție.

Un tribunal din Madrid a acceptat miercuri apelul jucătorului francez, comunicând următoarele:

"Considerăm că apelul ar trebui să fie admis și ordinul de a intra în închisoare suspendat".