Un biciclist beat a fost amendat, este cercetat penal și a ajuns la spital după ce a lovit alt biciclist. Accidentul s-a produs pe o pistă de biciclete din Timișoara.
Potrivit IPJ Timiș „un bărbat, în vârstă de 35 de ani, în timp ce se deplasa pe bicicletă pe o pistă special amenajată situată pe Splaiul Tudor Vladimirescu din Timișoara a intrat în coliziune cu un alt biciclist, în vârstă de 22 de ani, care se deplasa din sens opus pe pistă”.
Biciclistul de 35 de ani a fost rănit și a fost transportat la spital. El a fost verificat cu aparatul alcooltest și „a rezultat o alcoolemie în valoare de 0,98 mg/l alcool pur în aerul expirat”. În cazul tânărului de 22 de ani, rezultatul a fost negativ.
Bărbatul în vârstă de 35 de ani a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 990 lei conform OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, potrivit Mediafax.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Comentează