Raport îngrijorător pentru România din partea Forumului de Economic Mondial. Riscurile regionale pentru afaceri sunt detaliate într-un raport al Forumului Economic Mondial, care arată că țara noastră are cinci asemenea riscuri, iar în ordinea importanței primul este ”eșecul guvernării regionale și globale”.
"Surprinzător este faptul că, deși avem una dintre cele mai expuse țări la dezastre naturale (hazardul seismic este mare, inundațiile afectează an de an zone întinse din județele țării, schimbările climatice au provocat fenomene meteo extreme în ultimii ani), cu toate acestea catastrofele naturale sunt abia pe locul al treilea.
Armele de distrugere în masă sunt un element de noutate în acest raport. Iar conflictul cu un alt stat este un pericol care amenință afacerile din postura de ultim risc precizat de raportul WEF", conform edupedu.ro.
Citește și: Mișcare de ULTIMĂ ORĂ a soției lui Klaus Iohannis - Prima doamnă le-a trimis procurorilor un fax .
Comentează