Un opozant din Kosovo, decedat în închisoare, s-a sinucis

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor

Publicat: 18-11-2016

Actualizat: 18-11-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Autopsia corpului unui opozant deţinut într-o închisoare din Kosovo a dus la concluzia unei sinucideri pentru a explica decesul său care a antrenat mai multe manifestaţii, a anunţat justiţia de la Pristina, potrivit AFP. "Toate dovezile noastre şi examinările realizate în cursul anchetei demonstrează că este vorba despre o sinucidere", a declarat presei procurorul Sylë Hoxha.

Student la medicină în vârstă de 26 de ani şi militant al principalei mişcări de opoziţie - Vetevendosje -, Astrit Dehari a murit pe 5 noiembrie. Decesul său a provocat două manifestaţii la Pristina. Astrit Dehari era închis din luna august la Prizren (sud-est) pentru că a aruncat cu un dispozitiv exploziv în direcţia clădirii parlamentului.

Opoziţia preşedintelui Hashim Thaci cere alegeri anticipate şi îi reproşează noua delimitare a frontierei cu Muntenegru, precum şi punerea în aplicare a acordului de normalizare a relaţiilor cu Serbia. Opozanţii şi-au exprimat îndoiala în legătură cu cauzele morţii lui Astrit Dehari, susţinând că a fost "rezultatul unei strangulări". Potrivit justiţiei din Kosovo, decesul a fost într-consecinţa "blocării căilor respiratorii superioare", dar care a fost "autoprovocată", conform Agerpres.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri