Un spital subteran din provincia siriană Idlib, bombardată de către regim şi aliatul său rus, a fost scos din serviciu duminică de loviturile aeriene imputate Rusiei, au indicat o organizaţie neguvernamentală medicală şi Observatorul sirian al drepturilor omului (OSDO), relatează AFP.
Printre altele, şapte civili au fost ucişi duminică în bombardamente întreprinse de regimul lui Bashar Al-Assad şi Moscova în diferite sectoare ale regiunii, potrivit OSDO.
Spitalul subteran este cel de-al patrulea centru medical care devine inoperabil în decurs de câteva zile. Bombardamentele care au vizat Idlib şi alte teritorii insurgente adiacente în nord-vestul Siriei au crescut în intensitate în ultimele luni.
Duminică, spitalul situat la periferia localităţii Hass, în sudul provinciei, a fost ţinta unor lovituri aeriene, filmate de către un corespondent al AFP. Raidurile au fost imputate Moscovei de către organizaţia medicală Relief and Development, care administrează spitalul, dar şi de către OSDO.
Un responsabil al organizaţiei medicale a afirmat că ''spitalul a fost evacuat'' cu puţin timp înainte de bombardamente, graţie dispozitivelor de alertă utilizate în regiune pentru a-i avertiza pe locuitori în legătură cu iminenţa unor lovituri aeriene, pornind de la analiza traiectoriilor de zbor ale avioanelor de război.
Potrivit ONU, la sfârşitul lui aprilie, un centru medical şi două spitale au fost scoase din uz de lovituri aeriene şi bombardamente.
Provincia Idlib este sub controlul jihadiştilor grupării Hayat Tahrir al-Cham (fosta ramură siriană a Al-Qaida), care şi-au întărit controlul la începutul anului asupra teritoriului deţinut, în defavoarea rebelilor, a căror poziţie a slăbit.
Un spital din regiunea siriană Idlib, scos din serviciu după lovituri aeriene ruseşti
Explorează subiectul
Articole Similare

22
Rusia ar putea avea taxiuri fără șofer în următorii ani
22

27
Mexic: Peste 1000 de migranți protestează pentru legalizarea statutului
27

49
O avocată din Republica Moldova a fost prinsă în timp ce trimitea droguri clientului său din penitenciar
49

1.602
Drone fantomă deasupra infrastructurii critice germane: autoritățile intră în alertă
1.602

659
Primul papă american îl critică dur pe Donald Trump pentru politicile anti-imigrație: 'Nu știu dacă poate fi numit pro-viață'
659

2.154
Se încing spiritele la granițele României: Ucraina și Ungaria își intensifică războiul diplomatic
2.154

3.208
VIDEO Viktor Orban avertizează, înainte de marea întâlnire a liderilor Europei: Vor să declare războiul dintre Rusia și Ucraina drept războiul nostru
3.208

128
Premierul Slovaciei nu participă la summitul UE de la Copenhaga
128

3.875
VIDEO Imagini apocaliptice: Un zgârie nori din New York s-a prăbușit parțial - Intervenție de urgență a echipelor de salvare
3.875

40
Premierul Finlandei: UE trebuie să acţioneze ca o 'uniune reală' atunci când vine vorba de confruntarea cu state ostile
40

67
Raport: Stephen King, cel mai interzis autor în școlile din SUA
67

112
Avertismentul lui Macron înainte de summitul UE de la Copenhaga: Europa se află 'într-o confruntare cu Rusia'
112

75
China 'importă creiere' - A fost lansat un nou tip de viză
75
Comentează