UniCredit SpA a informat că până în martie 2022 va vinde restul participaţiei de 20% pe care îl deţine la Yapi Kredi Bank, în condiţiile în care banca italiană îşi reduce expunerea la al treilea mare creditor din Turcia, în cadrul planului strategic de optimizare de alocare a activelor, transmite Reuters, citat de agerpres.
Conform acordului, Koc Holding din Turcia va achiziţiona 18% din acţiunile Yapi Kredi cu 0,3 miliarde de euro, a informat al doilea mare grup bancar italian.
Tranzacţia, care ar urma să aibă loc în primul trimestru din 2022, vine după acordul semnat în 2019 de Koc Holding şi UniCredit privind Yapi Kredi. Restul de 2% din acţiuni ar urma să fie vândut pe piaţă, a informat Unicredit.
UniCredit lucrează la un nou plan de afaceri, aşteptat în noiembrie, sub conducerea noului director general Andrea Orcel.
UniCredit Bank este parte a UniCredit, bancă comercială paneuropeană, cu un sistem integrat de servicii de banking Corporate şi de Investiţii, care oferă o reţea unică vest, central şi est europeană bazei sale de clienţi.
Grupul este prezent în România prin: UniCredit Bank, UniCredit Consumer Financing, UniCredit Leasing Corporation, UniCredit Insurance Broker, UniCredit Leasing Fleet Management şi UniCredit Services.
UniCredit iese de pe piața din Turcia. Până în martie 2022 va vinde restul participaţiei de 20% pe care îl deţine la Yapi Kredi Bank
Explorează subiectul
Articole Similare

1.127
România stă pe o adevărată comoară: țara noastră are 16 din cele 32 de elemente considerate critice la nivel european / Ministrul Energiei a vorbit despre bogăția resurselor
1.127

767
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, promite prețuri bune la gaze, după liberalizarea pieței: Romgaz să vină cu o ofertă bună
767

1.505
Câciu îl acuză pe Bolojan că „a coafat” deficitul: A mutat sumele din PNRR în decembrie ca să arate mai bine cifrele
1.505

86
Încep lucrările la un nou tunel pe Secţiunea Boiţa-Cornetu
86

30
An record pentru turismul bulgar: Aproape un milion de români au vizitat ţara în 2025
30

56
Ministrul Energiei, despre preţul gazelor: Am găsit o formulă, oarecum hibridă/ Dacă vine un preţ mai mare decât 0,31 lei pe kW, diferenţa o plăteşte tot statul român
56

845
ANPC a declaranșat războiul: Amenzile date în ianuarie au crescut cu 90%, controalele aproape s-au dublat
845

5.800
Piața imobiliară scapă de sub control: prețul locuințelor explodează, o garsonieră ajunge și la 120 de mii de euro
5.800

57
Ministrul Finanţelor: Prioritatea rămâne continuarea disciplinei bugetare şi relansarea economiei pe baze sustenabile
57

64
Ministrul Sănătăţii propune organizarea de consorţii între spitale: Orgoliile trebuie să înceteze - În Timişoara sunt şase secţii de Chirurgie / Alfred Simonis: Abordarea mea faţă de Primăria Timişoara este să încercăm să-i convingem, să nu-i aricim
64

32
24 de acţiuni de amploare privind infracţiuni economice; măsuri asigurătorii de peste 93 de milioane de lei
32

19
ANPC anunţă o creştere cu 41% a controalelor realizate în luna ianuarie, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul trecut / Valoarea totală a amenzilor, creştere cu 90%
19

3.758
Minerale rare, documente secrete și un proiect pe termen lung. De ce devine Bihor Sud un punct strategic pentru România
3.758

















Comentează