Compania BioNTech aşteaptă pentru luna septembrie rezultatele de la testele vaccinului anti-COVID-19 în cazul copiilor mici, inclusiv al bebeluşilor începând cu şase luni, relatează joi agenţia Reuters. Cele pentru copii între 5 şi 12 ani sunt aşteptate în iulie.
"În iulie ar putea fi disponibile primele rezultate pentru cei între 5 şi 12 ani, în septembrie pentru copiii mai mici", a declarat pentru publicaţia germană Der Spiegel CEO-ul BioNTech Ugur Sahin, potrivit Agerpres.
Evaluarea datelor va dura între patru şi şase săptămâni.
Iar "dacă totul merge bine, imediat ce vor fi validate datele, vom putea solicita aprobarea vaccinului pentru toţi copiii din grupa de vârstă respectivă în diferite ţări", a adăugat el.
BioNTech (Germania) şi Pfizer (SUA), care produc împreună vaccinul anti-COVID-19, au cerut luna aceasta organismului de reglementare din SUA aprobarea în regim de urgenţă a serului lor pentru adolescenţi între 12 şi 15 ani.
Sahin a mai declarat pentru Spiegel că BioNTech se află "în etapele finale înainte de a supune" serul organismelor de reglementare europene pentru administrarea sa copiilor de peste 12 ani.
Rezultatele unui test publicate la finele lui martie au arătat că vaccinul Pfizer/BioNTech este sigur, eficient şi produce un răspuns imun "robust" în cazul adolescenţilor.
Acest ser este autorizat deocamdată pentru cei peste 16 ani.
Infectarea cu noul coronavirus tinde să-i afecteze mai puţin pe cei cu vârste mai mici, care sunt în mai mare măsură asimptomatici în cazul contractării virusului, ceea ce face însă posibil ca aceştia să-l transmită involuntar.
Vaccin anti-COVID pentru bebeluşi - Compania BioNTech anunţă rezultatele testelor în câteva luni
Articole Similare

520
Medicina intră în era inteligenței artificiale: 5 transformări majore care schimbă sistemul de sănătate european
520

506
Studiul care spulberă tot ce se știa despre orbire: Povestea cu genele care o cauzează nu mai e valabilă
506

65
Preşedintele CNAS: 'Încă două din măsurile promise în vara acestui an au fost transpuse în legislaţie'
65

88
Președinta Colegiului Medicilor din România: 'Infrastructura sanitară reprezintă una din marile provocări ale sistemului medical'
88

32
Președintele CJ Neamț: Proiectul noului SJU Piatra-Neamţ, depus pentru finanţare prin PNIUS
32

66
Ministrul Sănătății: Spitalele publice primesc finanțare pentru chirurgie robotică prin programul 'AP-ROBOTICA'
66

216
Zeci de medicamente din Franța sunt considerate mai periculoase decât utile, inclusiv produse autorizate în 2025
216

78
Inovația în sănătate, un factor esențial pentru îmbunătățirea stării de sănătate a populației și pentru creșterea speranței de viață ajustate la calitate
78

92
Sibiul își înființează primul spital municipal
92

229
Cercetătorii au descoperit cum acționează unul dintre cele mai periculoase tipuri de cancer
229

5.923
DNA a descins în mediul universitar: doi profesori de la Facultatea de Medicină din Galați, judecaţi pentru mită la examenul de rezidenţiat
5.923

68
Noul program de finanțare a tratamentelor dentare, criticat de Colegiul Medicilor Stomatologi
68

35
Este necesara susținerea inovației medicale și a reformelor din sănătate, în contextul reducerii deficitului bugetar
35

















Comentează