Confederaţia Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR) va depune o plângere penală împotriva vicepreşedintelui ASF, Cristian Roşu, pentru faptul că, în cadrul proiectului de hotărâre a Guvernului privind plafonarea tarifelor RCA a comunicat Ministerului Finanţelor o listă a tarifelor de referinţă care cuprinde tarife mai mari cu 36% faţă de cele publicate tot de ASF în data de 21 februarie.
"Cristian Roşu, vicepreşedintele ASF, este direct responsabil de dezastrul din piaţa de asigurări din ultimii ani. A recunoscut oficial, pe 22 februarie 2022, în faţa Comisiei parlamentare, faptul că a comunicat Ministerului Finanţelor lista cu tarifele RCA, în vederea plafonării, dar cifrele transmise în acea listă nu erau cele de referinţă, ci a mai adăugat 36%. Practic, domnul vicepreşedinte ASF, a făcut multinaţionalelor din asigurări un cadou de 36% din preţ, cost care ar urma să fie suportat de şoferii români. Cadoul făcut de Cristian Roşu pieţei de asigurări este estimat în cuantum de peste 1 miliard de lei, doar în cele 6 luni în care s-ar aplica acea plafonare", a declarat Vasile Ştefănescu, preşedinte COTAR, într-un comunicat transmis miercuri AGERPRES.
Confederaţia a anunţat, în document, decizia de a formula o plângere penală împotriva vicepreşedintelui ASF în condiţiile în care Parlamentul României ezită să ia vreo măsură faţă de acesta, atât în cazul falimentului City Insurance, cât şi în cel al listei de preţuri asumată de ASF.
Mai mult, COTAR somează public Ministerul Finanţelor să nu aprobe lista de preţuri "umflate cu 36%", comunicată de ASF, pentru că acele preţuri nu sunt mai mici decât cele de acum o săptămână.
În aceste condiţii, reprezentanţii transportatorilor invită toţi şoferii români la acţiunea de protest pe care o vor organiza în luna martie.
Ministerul Finanţelor a lansat recent în dezbatere, pe site-ul propriu, proiectul de Hotărâre de Guvern care vizează limitarea temporară, pentru şase luni, a tarifelor de primă practicate de către asigurătorii RCA. Măsura este necesară pentru stabilitatea pieţei şi pentru diminuarea efectelor scumpirii poliţelor RCA, ca urmare a recentei ieşiri de pe piaţă a celui mai mare asigurător în domeniu, a precizat Ministerul Finanţelor.
Vasile Ştefănescu, preşedinte COTAR: ASF a mărit cu 36% tarifele de referinţă pentru poliţele RCA
Explorează subiectul
Articole Similare

256
Trucul banal pentru a economisi la factura de energie: trebuie acționat la ora 17.30
256

309
Budapesta iese la atac: Ungaria va sesiza Curtea de Justiţie a UE împotriva interdicţiei europene privind importurile de gaz rusesc
309

63
Economia Bulgariei, cea mai puternică din Sud-Estul Europei
63

18
Elveția și SUA ajung la un acord: taxe vamale reduse de la 39% la 15%
18

24
ROCA Industry a încheiat primele nouă luni din 2025 cu afaceri de 493,8 milioane lei, în creştere cu 4,5%
24

920
De ce lipsesc ouăle din unele supermarketuri? Consiliul Concurenței intră pe fir. Ministrul Agriculturii: 'Criză nu o să fie niciodată'
920

12
BVB raportează un profit net de 5,65 milioane lei în primele nouă luni din 2025
12

1.283
FMI cere României disciplină totală: reforme dure și consolidare fiscală pentru a evita riscuri majore / Ce spune despre creșterea economică și inflație (raport)
1.283

58
Inspectorii vamali de la Constanța Sud au reținut bunuri contrafăcute în valoare de 2 milioane lei
58

22
Biofarm își consolidează poziția pe piața farmaceutică românească
22

1.564
Motivul din spatele crizei de ouă din supermarketuri: Fenomenul care se petrece în Occident afectează România
1.564

2.472
Se pregătește o mega tranzacție: Frații Dedeman vor să cumpere Carrefour/ Reacția Consiliului Concurenței
2.472

2.076
Cum au ajuns 128 de pușcăriași să fie ”promovați” gardieni: Unul dintre deținuți a fost condamnat pentru omor
2.076


















Comentează