VICTORIE dificilă pentru Simona Halep la Miami. A avut nevoie de intervenţia medicului, dar s-a calificat în optimi

Twitter/ WTA
Simona Halep

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în optimile de finală de la Miami, după ce a învins-o pe slovena Polona Hercog (93 WTA), scor 5-7, 7-6(1), 6-2, după un meci de două ore și 45 de minute. Românca a avut nevoie de intervenţia medicului de două ori.

Simona a pierdut primul set, după ce Hercog a făcut break la 5-5, ulterior făcându-și serviciul.

La mijlocul setului secund, Halep a solicitat intervenția antrenorului Daniel Dobre, care i-a oferit câteva sfaturi și a încurajat-o pentru restul partidei. Românca s-a distanțat la 5-3, însă slovena a replicat imediat, cu un rebreak, astfel că s-a intrat în tie-break. Simona a avut aici un parcurs excelent, distanțându-se la 5-0 și încheind cu 7-1.

În actul decisiv, fostul număr unu mondial s-a descurcat mult mai bine, a câștigat de două ori pe serviciul adversarei și s-a impus, calificându-se în optimile de finală ale turneului nord-american.

Simona Halep va juca în optimi cu Venus Williams.