Victorie în deplasare pentru Petrolul Ploieşti, 2-1 cu Universitatea Cluj, în Superligă

Twitter
Petrolul Ploiesti

Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a patra din play-out-ul Superligii. Petrolul a marcat golurile victoriei în numai două minute, prin două rezerve, informează Agerpres.

Debutul lui Laszlo Balint pe banca ploieştenilor a fost de bun augur. Prima repriză a meciului de la Cluj a fost una echilibrată, în care ambele echipe au avut ocazii de gol, însă scorul a fost deschis de Roguljic, în minutul 55, şi gazdele conduceau cu 1-0. Imediat după gol, în minutul 58, Balint i-a trimis în teren pe Irobiso şi Jyry, iar aceştia au schimbat soarta meciului în numai două minute. Irobiso a reluat în plasă centrarea lui Ţicu, în minutul 62, iar finlandezul Jyry a înscris din assistul lui Alexandru Musi, în minutul 64. Roguljic a lovit bara în minutul 67, dar până la final nu s-a mai înscris şi ploieştenii s-au impus la Cluj cu 2-1.

În clasament, Universitatea Cluj are 26 de puncte şi este pe locul 4, iar Petrolul este pe 5, cu 25 de puncte.

U CLUJ: Gertmonas – Oancea, Masoero, Thallison, Roger – M. Rus, G. Simion (R. Silaghi 79), Bic – Roguljic (V. Gheorghe 68), Nistor – D. Popa (Anselmo 68). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

PETROLUL: Zima – L. Dumitru, P. Papp, Garutti (Meijers 90), Ţicu – Seto, Hanca (Jyry 58) – Al. Musi, Jair (Huja 83), Grozav (Işfan 83) – Berisha (Irobiso 58). ANTRENOR: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: D. Popa 41 / Hanca 39, Zima 90+2

Arbitri: Ionuţ Coza - Marius Badea, Raul Ghiciulescu - Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Ferencz Tunyogi

Observator: Florin Hîncu