Victorie în deplasare pentru PSG în campionatul Franţei

pbs.twimg.com
PSG stadion fotbal

Paris Saint-Germain, liderul campionatului de fotbal al Franţei, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Le Havre, duminică, într-o partidă din cadrul etapei a 14-a a sezonului.

PSG a reuşit să se impună în Normandia prin golurile marcate de Kylian Mbappe (23) şi Vitinha (89), în condiţiile în care parizienii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 10, după eliminarea portarului Gianluigi Donnarumma, care a văzut cartonaşul roşu în urma unei intrări periculoase asupra unui adversar, potrivit Agerpres.

În plus, oaspeţii au fost nevoiţi să-l înlocuiască după doar şapte minute de joc pe fundaşul Fabian Ruiz, care s-a accidentat.

În urma acestui succes, al zecelea de la debutul sezonului, Paris Saint-Germain s-a distanţat la patru puncte de OGC Nice, ocupanta locului secund, care a suferit sâmbătă primul său eşec în actuala ediţie a ligii franceze, pe terenul formaţiei FC Nantes (scor 0-1).