Victorie pentru SCM Râmnicu Vâlcea în Franţa, în EHF European League

digi 24
handbal feminin romania

SCM Râmnicu Vâlcea a învins în deplasare echipa franceză Chambray Touraine Handball, cu scorul de 26-25 (12-14), sâmbătă seara, într-un meci din Grupa D a competiţiei feminine de handbal EHF European League.

SCM Râmnicu Vâlcea a obţinut a doua victorie consecutivă, după o repriză secundă foarte bună.

SCM a început mai bine şi a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, dar gazdele au preluat controlul şi au avut 7-5. Jocul a rămas destul de echilibrat, dar la pauză echipa din Hexagon avea un avantaj de două goluri pe tabelă, 14-12.

În partea secundă, Chambray Touraine Handball, debutantă în cupele europene, s-a desprins la patru goluri (17-13, 18-14), dar echipa vâlceană a avut o serie remarcabilă, trecând în avantaj, 19-20 (46) de la 19-16 (40). În min. 49, avansul oaspetelor a crescut la două goluri, 20-22, iar până la final echipa franceză a fost într-o cursă de urmărire, diferenţa oscilând între un gol şi două.

Pentru SCM, echipă antrenată de Bent Dahl, au marcat Asma Elghaoui 7 goluri, Zeljka Nikolic 7, Daria Bucur 2, Cristina Florica 2, Olga Gorşenina 1, Kristina Liscevic 1, Elena Dache 1, Corina Lupei 1, Mireya Gonzalez Alvarez 1, Irina Glibko 3.

Isabell Roch a apărat 5 aruncări (45%), iar Daciana Hosu a parat 8 (29%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Jovana Stoiljkovic 5, Nina Brkljacic 4, Clara Monti Danielsson 4, Jannela Blonbou 3, Paula Maria Valdivia Montserrat 2, Alexandra Lacrabere 2, Rebecca Bossavy 1, Laugane Pina 1, Sophia Fehri 1, Djeneba Toure 1, Kimberley Bouchard 1.

Andrea Novellan a apărat 6 şuturi (30%), iar Rikke Marie Granlund 4 (25%).

Meciul a fost arbitrat de germanii Christian şi David Hannes, iar delegat EHF a fost elveţianul Stephan Vitzthum.

În celălalt meci al grupei, Viborg HK a învins în deplasare formaţia maghiară Vaci NKSE cu 26-25.

Clasament

1. SCM Râmnicu Vâlcea 4 puncte (+11)

2. Viborg HK 4 p (+4)

3. Chambray Touraine Handball 0 (-4)

4. Vaci NKSE 0 (-11)

Următoarele meciuri vor avea loc pe 29 ianuarie, Chambray Touraine Handball - Vaci NKSE, respectiv 30 ianuarie, Viborg HK - SCM Râmnicu Vâlcea. Primele două clasate se califică în sferturile de finală, informează Agerpres.