Victorii pentru Manchester City şi Chelsea în Premier League

News.ro
minge fotbal poarta

Manchester City, revenită după ce a câştigat Cupa Mondială a Cluburilor, şi Chelsea au obţinut victorii, miercuri, în meciurile susţinute în etapa a 19-a a primei ligi engleze de fotbal, potrivit Agerpres.

City, campioana en titre, s-a impus la Liverpool, cu 3-1 în faţa echipei locale Everton, care a deschis scorul prin Jack Harrison (29). Echipa antrenată de Pep Guardiola, privată în continuare de jucători ca Erling Haaland, Kevin De Bruyne şi Jeremy Doku, toţi accidentaţi, a întors rezultatul după pauză, marcând prin Phil Foden (53), Julian Alvarez (64 - penalty) şi Bernardo Silva (86).

Everton a suferit al doilea eşec consecutiv după o serie remarcabilă de patru victorii.

În alt meci, Chelsea a trecut cu emoţii de Crystal Palace, scor 2-1, pe Stamford Bridge, printr-un gol marcat de Noni Madueke (89 - penalty), după un fault comis asupra sa de Eberechi Eze. Chelsea au reuşit să marcheze primii, prin ucraineanul Mihailo Mudrik (13), dar echipa antrenată de Roy Hodgson a egalat chiar înainte de pauză prin internaţional francez de tineret Michael Olise (45+1).

Crystal Palace a ajuns la opt meciuri consecutive fără victorie (5 înfrângeri şi 3 egaluri).

Rezultatele etapei a 19-a:

Marţi

Newcastle United - Nottingham Forest 1-3

Au marcat: Isak (23 - penalty), respectiv Chris Wood (45+1, 53, 60).

Bournemouth - Fulham 3-0

Au marcat: Justin Kluivert (44), Solanke (62 - penalty), Sinisterra (90+3).

Sheffield United - Luton Town 2-3

Au marcat: McBurnie (61), Ahmedhodzic (69), respectiv Doughty (17), Jack Robinson (77, autogol), Ben Slimane (81, autogol).

Burnley - Liverpool 0-2

Au marcat: Darwin Nunez (6), Diogo Jota (90).â

Manchester United - Aston Villa 3-2

Au marcat: Garnacho (59, 71), Hojlund (82), respectiv John McGinn (21), Dendoncker (26).

Miercuri

Brentford - Wolverhampton 1-4

Au marcat: Wissa (16), respectiv Lemina (13), Hwang (14, 28), Bellegarde (79).

Chelsea - Crystal Palace 2-1

Au marcat: Mudrik (13), Madueke (89 - penalty), respectiv Olise (45+1).

Everton - Manchester City 1-3

Au marcat: Jack Harrison (29), respectiv Foden (53), Julian Alvarez (64 - penalty), Bernardo Silva (86).

Joi vor avea loc ultimele partide ale rundei, Brighton - Tottenham şi Arsenal - West Ham.