VIDEO Fake news la Vidraru: francezii, aurul și satul 'dispărut' care nu a existat niciodată

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 18-08-2025 15:00

Actualizat: 18-08-2025 18:00

Article thumbnail

Sursă foto: damboviteanul.com

Barajul Vidraru a intrat, pentru prima dată după 50 de ani, într-un amplu proces de golire și modernizare, necesar pentru evaluarea stării sale de funcționare, informează Rador Radio România.

Autoritățile explică faptul că aceste lucrări sunt normale și absolut necesare.

Teoriile vehiculate

Cu toate acestea, pe rețelele sociale circulă un nou val de fake news menit să inducă panică și neîncredere.

Una dintre cele mai virale afirmații false este că „francezii seacă Vidraru pentru a pune mâna pe aurul de pe fundul lacului”. Evident, o invenție, punctează sursa citată.

Un alt clip, realizat cu ajutorul inteligenței artificiale, pretinde că barajul ar fi fost demolat și că apele au început să provoace ravagii.

Scopul: să alimenteze frica oamenilor.

Tot online, a prins contur și povestea unui sat sacrificat acum 60 de ani, care ar fi ieșit acum la suprafață odată cu scăderea apei.

În realitate, acel sat nu a existat niciodată.

Zidurile vizibile sunt doar rămășițele unor locuințe tehnice folosite de muncitorii implicați în construcția barajului.

Concluzia

Barajul Vidraru nu ascunde comori secrete și nu a fost demolat.

Lucrările de acum țin strict de siguranță și modernizare.

În fața avalanșei de zvonuri, specialiștii recomandă oamenilor să se informeze din surse oficiale și să verifice autenticitatea informațiilor înainte de a le distribui, relatează Rador Radio România.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri