VIDEO Fotbalul se întoarce în Anglia: Arsenal e în finala Europa League, Chelsea a intrat în prelungiri cu Frankfurt

captura youtube
europa league

Liga Campionilor are două finaliste din Anglia, Liverpool și Tottenham, iar Europa League nu se lasă mai prejos și poate trimite tot două echipe englezești în ultimul act.

În Spania, Sevilla a capotat în fața lui Arsenal, după ce la Londra a fost 3-1 pentru tunari. Londonezii s-au impus cu 4-2 în deplasare și sunt în finală. Gameiro cu dubla din minutele 11 și 57 a fost marcatorul Sevillei, în timp ce Arsenal a replicat cu Aubameyang, marcator a trei goluri în minutele 17, 68 și 88, și Lacazette, cu reușita din minutul 50.

Vezi golurile AICI

Chelsea ar putea ajunge și ea în finala 100% londoneză a Europa League. După 90 de minute, scorul cu Frankfurt este egal, așa că meciul a intrat în prelungiri, pentru că și în Germania s-a terminat la fel. Loftus-Cheek a deschis scorul pentru Chelsea, însă Jovic a egalat în minutul 49.