VIDEO Gheorghe Vela (POT): Pot veni cu o soluţie concretă - zero TVA la produsele de bază

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 07-09-2025 20:15

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Deputatul Partidului Oamenilor Tineri (POT) Gheorghe Vela a propus, duminică, în Parlament, scăderea TVA la 0% pentru produsele de bază, susţinând că românii plătesc facturi din ce în ce mai ridicate, iar salariile şi pensiile au fost plafonate, relatează Agerpres.

Cu ocazia votului moţiunii împotriva proiectului de lege pentru stabilirea unor măsuri de redresare şi eficientizare a resurselor publice, POT a transmis că românii sunt în prag de sărăcie în urma măsurilor luate de Guvern.

"Acest Guvern trebuie să îşi încheie astăzi mandatul, pentru că i-a aruncat pe români în prag de sărăcie accentuată. S-au dublat facturile la gaze, la apă, la energie electrică mai ales, au crescut impozitele pe proprietăţi, au crescut accizele la carburanţi, a crescut TVA la produsele de bază, în schimb s-au plafonat creşterile la salarii, la pensii (...). În acest dezastru pot veni cu o soluţie concretă: zero TVA la produsele de bază - lapte, carne, brânză, fructe, legume, orice fel de produse româneşti", a precizat deputatul Gheorghe Vela.

POT a susţinut duminică moţiunea de cenzură intitulată "Opriţi sărăcirea românilor! Tăiaţi de la voi, nu de la ei!".

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri