VIDEO Handbal masculin - Dinamo scrie istorie în Liga Campionilor

trofeu liga campionilor handbal masculin

Dinamo face istorie în Liga Campionilor la handbal masculin și se califică în premieră în optimile de finală ale competiției, după ce a învins în dubă manșă, 26-25 și 26-24 (14-12 la pauză), pe Sporting Braga, echipă care îi eliminase pe dulăi în sezonul trecut

Eroul partidei a fost, ca de obicei, portarul Saed Heidarirad.

Principalii marcatori ai partidei au fost Asoltanei 7 goluri, pentru Dinamo, respectiv Ghionea 5 reuşite, pentru Sporting.

În minutul 18, dinamovistul Ante Kuduz a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, pentru un fault în apărare asupra portughezului Carneiro. Zece minute mai târziu a primit roşu şi pivotul Frade, de la Sporting, pentru un fault nesportiv la Mousavi.

Dinamo si Sporting s-au intalnit si in sezonul intrecut, in aceezsi faza a competitiei. Romanii au ratat atunci calificarea, pierzand ambele meciuri(31-32 si 26-27).

În faza următoare a competiției Dinamo o va infrunta pe Paris Saint-Germain, cea mai bogata echipa a lumii handbalului.