VIDEO NEBUNIE în Liga Campionilor: Bayern a făcut scor de maidan, la Londra, cu Tottenham, City s-a impus cu emoții, în timp ce Juventus și Atletico au zburdat

champions league

Atacantul Florin Andone a debutat în Liga Campionilor, în meciul pe care echipa lui, Galatasaray Istanbul, l-a disputat, marţi, pe teren propriu, cu PSG, în grupa A. Turcii au fost învinşi cu 1-0.

Andone a intrat pe teren în minutul 64, în locul olandezului Ryan Babel.

În meciul vedetă al serii, Bayern Munchen a învins, în deplasare, cu scorul de 7-2, vicecampioana ediţiei trecute, Tottenham, în Grupa B, partidă în care mijlocaşul oaspeţilor Serge Gnabry a marcat de patru ori, iar Robert Lewandovski, de două ori.

Rezultatele înregistrate, marţi, sunt următoarele:

Grupa A

Galatasaray - PSG, scor 0-1 (0-0);

A marcat: Icardi '52

Vezi golul AICI

Real Madrid - FC Bruges, scor 2-2 (0-2)

Au marcat: Ramos '55, Casemiro '85 / Emmanuel Bonaventure Dennis '9, '39.

În minutul 84, Vermer (FC Bruges) a fost eliminat.

Vezi golurile AICI

Clasament: PSG - 6 puncte, FC Bruges - 4 puncte, Galatasaray - un punct, Real Madrid - un punct.

Grupa B

Tottenham - Bayern Munchen, scor 2-7 (1-2);

Au marcat: Son '12, Kane '61 / Kimmich '15, Lewandovski '45, '87, Gnabry '53, '55, '83 şi '88

Steaua Roşie Belgrad - Olympiacos Pireu, scor 3-1 (0-1);

Au marcat: Vulici '63, Milunovici '87, Boakye '90 / Ruben Semedo '37

- Yassine Benzia (Olimpiacos) a fost eliminat, în minutul '58.

Clasament: Bayern - 6 puncte, Steaua Roşie - 3 puncte, Olimpiacos - un punct, Tottenham - un punct.

Grupa C

Manchester City - Dinamo Zagreb, scor 2-0 (0-0);

Au marcat: Sterling '66, Foden '90+5.

Atalanta - Şahtior Doneţk, scor 1-2 (1-1);

Au marcat: Zapata '28 / Junior Moraes '41, Solomon '90+5.

- Ilicici (Atalanta) a ratat un penalti, în minutul 16.

Clasament: City - 6 puncte, Şahtior - 3 puncte, Dinamo - 3 puncte, Atalanta - niciun punct.

Grupa D

Juventus - Bayer Leverkusen, scor 3-0 (1-0);

Au marcat: Higuain '17, Bernardeschi '62, Ronaldo '89

Lokomotiv Moscova - Atletico Madrid, scor 0-2 (0-0).

Au marcat: Joao Felix '48, Thomas '58

Clasament: Atletico - 4 puncte, Juventus - 4 puncte, Lokomotiv - 3 puncte, Bayer - niciun punct.

Real Madrid și Club Brugge au remizat, marți seara, scor 2-2, într-un meci contând pentru grupa A din Liga Campionilor. Spaniolii au revenit după ce au fost conduși cu 0-2.

Real Madrid a început dezamăgitor partida cu Club Brugge, iar belgienii au condus cu 2-0 pe "Santiago Bernabeu", la pauză. Emmanuel Dennis a punctat pentru oaspeți în minutul 9, după o demarcare excelentă, respectiv în minutul 39, în urma unei greșeli comise de Modric.

La pauză, Zinedine Zidane, antrenorul lui Real Madrid, a efectuat două modificări, schimbâdu-i pe portarul Courtois și fundașul Nacho cu Areola, respectiv Marcelo.

Madrilenii au revenit pe tabelă în minutul 55, grație reușitei căpitanului Sergio Ramos, care a reluat cu capul în plasă din apropierea careului. Golul a fost validat după intervenția sistemului VAR.

În minutul 84, Club Brugge a rămas în inferioritate numerică. Căpitanul Vormer a văzut al doilea galben, iar situația s-a complicat pentru belgieni, care au primit gol la faza imediat următoare. Cel care a punctat a fost Casemiro.

Spre finalul partidei, ambele echipe au avut ocazii de a obține cele trei puncte, însă s-a terminat egal, scor 2-2.

În urma acestui rezultat, Real Madrid se află pe ultimul loc în grupa A din Liga Campionilor. Echipa lui Zidane a acumulat doar un punct din primele două meciuri. De partea cealaltă, Club Brugge se află pe poziția a doua, cu două puncte. Liderul grupei este PSG, cu trei puncte, care o va înfrunta pe Galatasaray, marți, de la 22:00.

Echipele:

Real Madrid: Courtois (Areola 46) - Carvajal, Ramos, Varane, Nacho (Marcelo 46) - Kroos, Casemiro, Modric - Lucas (Vinicius 67), Benzema, Hazard

Club Brugge: Mignolet - Mato Pedro, Mechele, Deli, Sobol - Vormer, Rits, Vanaken - Diatta, Dennis (Openda 71, Cools 87)), Tau (Schrijvers 90+2)

Atalanta a pierdut, marți, în fața lui Șahtior Donețk, cu scorul de 1-2, în grupele Ligii Campionilor.

La meciul de la Milano a asistat şi antrenorul Mircea Lucescu.

În minutul 16, Josip Ilicic, jucătorul lui Atalanta, a executat o lovitură de la unsprezece metri. Ilicic a trimis mingea pe partea dreaptă, însă portarul Andrij Pyatov a reușit să respingă balonul. Scorul a fost deschis de Atlanta, în minutul 28, când centrarea lui Hans Hateboer l-a găsit pe Duvan Zapata, acesta din urmă reușind să înscrie cu capul. Șahtar a egalat, în minutul 41, când Junior Moraes l-a învins pe portarul Gollini. Monor Solomon, jucătorul lui Șahtar, mărește scorul echipei sale, în minutul 90+5.

Echipele folosite:

Atalanta: Gollini – Toloi, Masiello (Muriel 68), Palomino – Hateboer (Gosens 57), de Roon, Pasalic, Castagne – Ilicic (Malinovsky 57), Zapata, Gomez

Șahtar Donețk: Pyatov – Ismaily, Matviienko, Kryvtsov, Bolbat (Dodo 90+3)– Stepanenko, Alan Patrick (Solomon 69) – Taison, Kovalenko, Marlos (Konoplyanka 86) – Moraes

În clasamentul grupei C, Dinamo Zagreb ocupă prima poziție, cu trei puncte. Pe locul doi se află Manchester City, de asemenea cu trei puncte. Șahtar Donețk ocupă a treia poziție, cu trei puncte. Pe ultimul loc se află Atalanta, cu zero puncte.