Video| Nick Kyrgios, ieșire necontrolată la Miami Open: Tenismenul a dat cu racheta de pământ și a țipat la arbitru

eurosport.com
Nick Kyrgios

Tenismenul australian Nick Kyrgios, locul 102 ATP, celebru pentru scandalurile pe care le provoacă la jocuri, a avut o nouă ieşire necontrolată, una de proporţii, în care s-a ales inclusiv cu ghem pierdut, la meciul cu italianul Jannick Sinner, locul 11 ATP, disputat, marţi, în sferturile de finală ale Miami Open, conform news.ro.

Condus cu 5-3 în tie-break-ul primului set, Kyrgios a primit un punct de penalizare pentru comportament nesportiv, apoi a făcut dublă greşeală şi a pierdut setul. În timp ce Sinner s-a îndreptat către scunul său pentru pauză, Kyrgios şi-a lansat atacul la adresa arbitrului de scaun Carlos Bernardes, cu care australianul a mai avut confruntări anterioare, cel mai recent în timpul înfrângerii suferite în faţa lui Rafael Nadal, în sferturile de finală de la Indian Wells.

Potrivit news.com.au, Kyrgios s-a plâns că nu a făcut nimic ca să merite o penalizare pentru comportament nesportiv şi a ţipat la Bernardes, întrerupându-l în mod repetat pe arbitrul care încerca să se explice.

"Nici măcar nu ţi-am spus nimic. Ce? Ce inseamna asta? Ce este nesportiv în asta? Ce este nesportiv? Dar ce este nesportiv? Vorbeam cu prietenul meu", a spus Kyrgios.

El a cerut, probabil, să se plângă supervizorului, strigând: "Vreau să vorbesc cu cineva. Adu-mi pe cineva. Adu-mi pe cineva acum!”

Jucătorul de 26 de ani şi-a zdrobit apoi racheta pământ, primind înca o încălcare a codului de conduită, care l-a costat ghemul de deschidere al setului doi, adică a început de la 0-1.

"Ce este de fapt în neregulă cu tine?" l-a întrebat Kyrgios pe Bernardes. "Vreau cu adevărat să ştiu ce este în neregulă!"

Haosul a continuat când un fan a pătruns pe teren pentru a încerca să facă un selfie cu Kyrgios, determinând agenţii de securitate să intervină.

Lucrurile nu s-au îmbunătăţit cu nimic pentru Kyrgios în setul secund, pe care de asemenea l-a pierdut, cu 3-6.

Potrivit jurnalistului de tenis de la The Telegraph, Simon Briggs, Kyrgios i-a făcut o solicitare directă.

"Nu sunt obişnuit să fiu abordat de pe teren în mijlocul meciurilor, dar Nick Kyrgios mi-a sugerat să scriu ", a scris Briggs pe Twitter.

Jurnalistul Tumaini Carayol de la The Guardian a sintetizat, tot pe Twitter, ce s-a întâmplat de la 3-5 în tie-break: