VIDEO Porsche a ocupat primele trei locuri în prima cursă a sezonului din Campionatul Mondial de anduranţă

Kevin Estre porsche

Echipa oficială Porsche-Penske a dominat prima etapă a sezonului din Campionatul Mondial de anduranţă (WEC), desfăşurată sâmbătă în Qatar.

Maşina Porsche pilotată pe rând de Kevin Estre, Andre Lotterer şi Laurens Vanthoor, a ocupat primul loc în clasament la categoria Hypercar, la capătul celor 355 de tururi de circuit, cu timpul de 9 h 55 min 51 sec 926/1000, scrie agerpres.ro.

Pe poziţia a doua, la 33 sec 297/1000, s-a clasat bolidul Porsche al echipei Jota, urmată de o altă maşină a echipei oficiale a constructorului german, care plecase din pole position.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de anduranţă este programată în Italia, la Imola, pe 21 aprilie.

În total, ediţia 2024 din World Endurance Championship cuprinde opt etape, cea mai importantă dintre ele fiind Cursa de 24 de ore de la Le Mans, care se va disputa pe 15 şi 16 iunie.