Prim-ministrul ungar Viktor Orban era în defensivă joi, după dezvăluirile din presă potrivit cărora a efectuat deplasări la bordul unui jet de lux pentru a merge la meciuri de fotbal la invitaţia unui oligarh care a obţinut numeroase contracte publice, relatează AFP preluată de Agerpres.
Potrivit site-ului de investigaţii Atlatszo.hu, liderul ungar a călătorit cel puţin de trei ori cu un jet privat de tipul Bombardier Global 6000 pentru a se deplasa în Rusia şi a asista la meciuri de la Mondial, şi apoi în Bulgaria pentru a vedea un meci al echipei ungare Vidi (fostă Videoton) în luna iulie. Ora de zbor a fost evaluată între 5.000 şi 10.000 de euro de către acest site.
Purtătorul de cuvânt al guvernului, Bertalan Havasi, a confirmat că Orban asistă cu regularitate la meciuri de fotbal la invitaţia omului de afaceri ungar Istvan Garancsi, subliniind că mijloacele de deplasare puse la dispoziţia acestuia nu-l costă "nici măcar un forint" pe contribuabil.
Activităţile lui Istvan Garancsi, care s-a îmbogăţit în special obţinând contracte publice, au determinat totuşi partidul de opoziţie Dialog să vorbească despre suspiciuni de "corupţie". Această formaţiune a anunţat depunerea unei plângeri şi a solicitat înfiinţarea unei comisii de anchetă parlamentară privind interesele financiare ale lui Viktor Orban.
Mâna dreaptă a liderului conservator reales pentru un al treilea mandat în aprilie, Gergely Gulyas, a respins joi aceste acuzaţii, calificându-le în faţa presei drept "calomnii" difuzate în perspectiva alegerilor europene din luna mai.
Considerat un prieten apropiat al lui Orban şi proprietar al mai multor companii, Garancsi, în vârstă de 52 de ani, a cumpărat în 2017 clubul Videoton, aflat atunci în dificultate. Este echipa favorită a liderului ungar, aflată în oraşul său natal Szekesfehervar, în apropiere de Budapesta.
Parlamentul European a declanşat la 12 septembrie o procedură care poate duce la adoptarea de sancţiuni împotriva Ungariei pentru nerespectarea valorilor UE. Printre motivele evocate se află "nereguli grave" şi "conflicte de interese" în atribuirea de contracte publice.
Viktor Orban, în dificultate după dezvălurile privind deplasările la meciuri de fotbal cu un avion de lux
Explorează subiectul
Articole Similare

256
Donald Trump a semnat ordinul executiv care lovește, prin extensie, direct în politicile din Europa
256

279
Sancțiunile schimbă regulile jocului: Lukoil negociază o tranzacție fără bani cu o bancă din SUA - acordul ar putea necesita aprobarea lui Vladimir Putin
279

977
Incident major de securitate: Un submarin rusesc a pătruns în Canalul Mânecii. Englezii l-au vânat trei zile
977

1.350
VIDEO Donald Trump provoacă rumoare în SUA: A apărut cu bandaje pe mână, iar Casa Albă refuză să vorbească despre problemele de sănătate
1.350

707
Dacă timpul este doar o iluzie? Problema asupra căreia nimeni nu se poate pune de acord
707

1.094
Cea mai severă epidemie de gripă din ultimii 15 ani afectează Spania, iar situația continuă să se agraveze: Infecția a ajuns la un nivel 'foarte ridicat de transmitere'
1.094

897
BREAKING Un al doilea cutremur puternic în Japonia, fix în aceeași zonă: A fost emisă avertizare de tsunami
897

519
Situație disperată în Gaza: furtuna Byron face prăpăd și adâncește suferința unei regiuni devastate
519

2.370
'Am fost angajat de Regele Charles și nu mi-a venit să cred ce mi-a spus': dezvăluirea omului care a fost pus să se ocupe de un eveniment special
2.370

963
Frontiera NATO, privită de sus! Polonia merge în spațiu, România rămâne la sol: Bugetele de la Apărare fac diferența
963

1.351
New York Times, anchetă despre legătura dintre frații Tate și administrația Trump. Apar și numele unor politicieni români
1.351

1.447
Un pensionar de 86 de ani a fost amendat cu o sumă uriașă, după ce a scuipat o frunză ce vântul i-a adus-o în gură
1.447

54
Statele Unite măresc strategia de izolare a lui Nicolás Maduro prin noi sancțiuni și confiscarea unui petrolier
54





















Comentează