Villareal pune capăt seriei negre - Prima victorie după 11 etape, în LaLiga

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam Steaua Villareal

Villareal a spart gheața în La Liga. După 10 etape fără victorie, echipa pregătită de tehnicianul spaniol Javi Calleja a câștigat în fața formației clasate pe poziția a patra în Primera Division. S-a impus pe teren propriu în fața celor de la Sevilla cu scorul de 3-0, potrivit news.ro

Alvaro Gonzalez a deschis tabela de marcaj în minutul 20, iar Toko Ekambi a dublat avantajul pentru gazde după o pasă senzaţională, cu călcâiul, a lui Carlos Bacca. Același Alvaro Gonzalez a stabilit scorul final. A reușit dubla în minutul 86, iar Villarreal, aflată în continuare pe loc retrogradabil, poziția 18, s-a apropiat la un singur punct de ultimul loc salvator, ocupat de Celta Vigo.

Este a doua victorie consecutivă, într-o săptămână, pentru Villarreal. Pe 14 februarie, a câștigat și meciul tur din 16-imile Europa League, jucat în deplasare, cu Sporting Lisabona, scor 0-1.