Vingegaard recunoaşte că Pogacar este cel mai puternic din Turul Franţei 2024

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 15-07-2024

Actualizat: 15-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook.com

Ciclistul danez Jonas Vingegaard, campionul Turul Franţei 2022 şi 2023, a recunoscut că slovenul Tadej Pogacar este cel mai puternic la ediţia 2024 şi se resemnează cu locul secund, dar nu exclude o zi slabă a tricoului galben pentru a relansa lupta în Marea Buclă, scrie EFE, potrivit Agerpres.

Pogacar (UAE Emirates) a dominat căţărările din Pirinei şi a câştigat în solitar etapele de sâmbătă şi duminică, având acum un avans de 3min09sec faţă de Vingegaard, înaintea ultimei săptămâni din Turul Franţei 2024.

''El şi-a arătat toată puterea lui. Dar nu pot fi dezamăgit, dimpotrivă. Cred că am avut una dintre cele mai bune etape din viaţa mea şi tot mi-a luat un minut. Nu pot decât să-l felicit şi să recunosc că este cel mai puternic. Dacă îşi va menţine acest nivel, va trebui să mă resemnez să fiu al doilea'', a spus danezul de la echipa Visma Lease a Bike, după etapa de duminică, în care a fost al doilea la 1min08sec.

Pregătirea lui Vingegaard pentru Le Tour a fost însă puternic afectată de căzătura gravă suferită în aprilie în Turul Ţării Bascilor, care l-a scos din acţiune circa o lună. El nu a mai participat la nicio cursă oficială până la Turul Franţei.

Vingegaard nu renunţă însă la luptă şi aşteaptă o zi proastă a slovenului care să relanseze lupta pentru tricoul galben: ''Nu am nimic de pierdut. Pare greu să mai câştig acest Tur, dar Tadej poate avea o zi proastă, cum s-a mai întâmplat în trecut. Este singurul lucru la care mai pot spera. Dacă menţine acest nivel, va fi dificil''.

Pogacar a pulverizat recordul de căţărare pe Plateau de Beille (15,8 km cu o pantă medie de 7,9%) cu 39min50sec, bătând fostul record al italianului Marco Pantani cu 3min38sec.

Slovenul este tot mai aproape de a realiza dubla Giro-Le Tour în acelaşi an, ultima performanţă de acest gen aparţinându-i lui Pantani în 1998.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri