Volei Alba Blaj s-a calificat în finala Challenge Cup la volei feminin

Inquam Photos / Ovidiu Matiu
Inquam Volei Alba Blaj

Echipa de volei feminin Volei Alba Blaj a învins miercuri, în deplasare, formaţia ungară 1. MCM-Diamant Kaposvar, scor 3-1, în manşa retur a semifinalelor Challenge Cup şi s-a calificat în finala competiţiei. Adversara din finală va fi Sistem9 Yesilyurt Istanbul, la care joacă şi Alexia Căruţaşu.

Scorul pe seturi a fost 23-25, 25-18, 27-25, 25-21, după 102 minute de joc, potrivit news.ro.

În tur, Volei Alba Blaj s-a impus cu scorul de 3-0, iar cu dublă victorie obţine calificarea în finala Challenge Cup.

Campioana României se află la a treia finală europeană în ultimii patru ani, după cele din 2018 (finala Ligii Campionilor) şi 2019 (finala Cupei CEV).

Adversara campioanei României va fi formaţia Sistem9 Yesilyurt Istanbul, care a eliminat, tot miercuri, pe THY Istanbul, scor 3-2, după 3-2 în tur.

La Sistem9 Yesilyurt Istanbul joacă şi Alexia Căruţaşu, aflată în prim-plan în toată campania europeană a echipei sale, iar în semifinale şi-a adus aportul, în dubla manşă, cu 74 de puncte.

În optimi şi sferturi, Volei Alba Blaj a eliminat echipele Sanaya Libby`s La Laguna, respectiv pe VK Prostejov.