Volei masculin: Trei echipe s-au calificat în sferturile Cupei României

Sport Exclusiv
volei masculin

Echipele de volei masculin Universitatea Cluj, Unirea Dej şi SCM Zalău s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României. La feminin s-au jucat primele partide din turul I, anunță News.ro.

Miercuri s-au disputat trei partide retur din turul I al competiţiei, iar rezultatele înregistrate sunt: Universitatea Cluj - CSM Suceava 3-0, Unirea Dej - Ştiinţa Bucureşti 3-0 şi SCM Zalău - Rapid Bucureşti 1-3.

În sferturi s-au calificat formaţiile ”U” Cluj (victorie în tur, cu 3-0), Unirea Dej (3-1) şi SCM Zalău (3-1).

A patra dispută din sferturile de finală va avea loc în 27 noiembrie şi 4 decembrie, între Ştiinţa Explorări Baia Mare şi CSM Constanţa.

În sferturi au fost calificate direct echipele Arcada Galaţi, Dinamo Bucureşti, SCMU Craiova şi Steaua Bucureşti, ocupantele primelor patru locuri în ediţia trecută a Diviziei A.

Competiţia similară feminină a debutat tot miercuri, cu manşa tur însă, între Universitatea Cluj - Rapid Bucureşti 0-3, Ştiinţa Bacău - FC Argeş 3-0 şi Dinamo Bucureşti - SCM Craiova 3-1.

Joi, tot la Cluj-Napoca, se va juca returul dintre ”U” şi Rapid Bucureşti.

Conform regulamentului din Cupa României, în perspectiva calificării contează numărul de seturi câştigate per dubla manşă, nu punctele acordate pentru victorii (3 puncte pentru scorurile 3-0/3-1, respectiv 1 punct pentru 3-2), iar următorul criteriu în caz de egalitate este punctaverajul.