Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, va călători în Arabia Saudită în această săptămână. Totuși, el nu are de gând să se întâlnească cu oficialii ruși, susține o sursă din lumea diplomatică. Oficiali din SUA și Rusia se află în Arabia Saudită pentru a discuta despre o întâlnire Trump-Putin, conform Mediafax.
Volodimir Zelenski ar putea ajunge în Arabia Saudită marți seara, a spus sursa citată de Sky News. Tot marți, la Riad vor începe discuțiile dintre diplomații americani și ruși despre un acord de pace în Ucraina. Ministrul rus de externe Serghei Lavrov și secretarul de stat american Marco Rubio se numără printre cei care vor participa la discuții.
Se pare că deplasarea lui Zelenski a fost planificată înainte ca discuțiile dintre SUA și Rusia să fie anunțate. De aceea, nu se știe dacă liderul ucrainean se va întâlni cu membrii delegației americane.
În weekend, Volodimir Zelenski a făcut o vizită în Emiratele Arabe Unite.
Comentează