Zlatan Ibrahimovic a mai doborât un record: are marcate deja peste 500 de goluri

Zlatan Ibrahimovic

AC Milan a revenit duminică pe primul loc în Serie A după ce a învins-o cu 4-0 acasă pe lanterna roşie Crotone, suedezul Zlatan Ibrahimovic, autor al unei duble, ajungând la 501 goluri marcate pentru echipele de club la care a jucat, transmite presa internaţională, relatează Agerpres.

În acest meci din etapa a 21-a, Ibrahimovic, care are 39 de ani, a deschis scorul în minutul 30, cu un şut imparabil cu dreptul după un un-doi cu tânărul portughez Rafael Leao. El a înscris al doilea gol al partidei în minutul 64, fructificând o pasă a lui Theo Hernandez.

Celelalte goluri ale meciului au fost semnate de croatul Ante Rebic în minutele 69 şi 70. Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan, iar Denis Drăguş, accidentat, nu a fost în lotul lui Crotone.

Ibrahimovic a mai jucat în cariera sa la Malmo FF, Ajax Amsterdam, Juventus Torino, Inter Milano, Paris Saint-Germain, Manchester United şi Los Angeles Galaxy.

Ibrahimovic are 14 goluri în actuala ediţie din Serie A, golgheterul competiţiei fiind Cristiano Ronaldo, vedeta lui Juventus Torino, cu 16 reuşite.

În etapa a 21-a din Serie A, până la această oră s-au jucat meciurile:

vineri

Fiorentina - Inter Milano 0-2

Au marcat: Barella (31), Perisic (52)

sâmbătă

Atalanta Bergamo - Torino 3-3

Au marcat: Ilicic (14), Gosens (19), Muriel (21), respectiv Belotti (42), Bremer (45+1), Bonazzoli (84)

Penalty ratat: Belotti (Torino, 42)

Sassuolo - Spezia 1-2

Au marcat: Caputo (25), respectiv Erlic (39), Gyasi (78)

Juventus Torino - AS Roma 2-0

Au marcat: Cristiano Ronaldo (13), Roger (70, autogol)

Genoa - Napoli 2-1

Au marcat: Pandev (11, 26), respectiv Politano (79)

duminică

Benevento - Sampdoria 1-1

Au marcat: Caprari (55), respectiv Balde (80)

AC Milan - Crotone 4-0

Au marcat: Ibrahimovic (30, 64), Rebic (69, 70)

Udinese - Hellas Verona 2-0

Au marcat: Silvestri (83, autogol), Deulofeu (90+1)

În clasament, AC Milan, cu 49 de puncte după 21 de jocuri, este urmată de Inter, 47 p (21 j), Juventus, 42 p (20 j), AS Roma, 40 p (21 j) etc.