Tot mai multe viitoare mame ajung să facă față unor dureri pelviene puternice, care, dacă nu sunt tratate la timp, pot duce la probleme serioase de mobilitate. O tânără din Marea Britanie povestește că, în prima ei sarcină, a trecut printr-o perioadă atât de grea încât ultimele luni înainte de naștere le-a petrecut în scaun cu rotile, notează BBC.
Primele simptome au apărut în al doilea trimestru, când durerile din zona bazinului au început să se intensifice de la o zi la alta. Deși credea că este vorba doar despre disconfort obișnuit în sarcină, situația s-a agravat rapid. După investigații, medicii i-au pus diagnosticul de disfuncție a simfizei pubiene, o problemă frecventă în sarcină, dar rareori tratată suficient de devreme.
După naștere, durerile nu au dispărut complet, iar simplul mers sau ridicarea copilului deveniseră provocări. Tânăra spune că a avut nevoie de sprijin constant, lucru care a făcut îngrijirea bebelușului și mai dificilă.
Ulterior, ea s-a alăturat unei organizații care oferă ajutor femeilor cu această afecțiune și a aflat cât de important este ca simptomele să fie evaluate rapid.
Medicii atrag atenția că multe femei rămân nediagnosticate, în special după naștere, când durerile sunt, de multe ori, trecute cu vederea. În lipsa unui tratament corect, unele mame se pot confrunta ani întregi cu probleme de mobilitate.






























Comentează