Alejandro Valverde de la Movistar a câştigat a 22-a ediţie a Grand Prix-ul Miguel Indurain

Valverde

Ciclistul spaniol Alejandro Valverde, de la echipa Movistar, a câştigat sâmbătă ediţia 2021 a Grand Prix-ului Miguel Indurain, disputată pe un traseu de 203 km în regiunea Navarra, cu timpul de 5h10min47sec, transmite EFE, potrivit Agerpres.

Valverde, 40 ani, care a obţinut prima sa victorie după o pauză de 18 luni, a fost urmat în clasament de kazahul Alexei Luţenko (Astana Premier Tech) la şase secunde şi de spaniolul Luis Leon Sanchez (Astana Premier Tech) la 15 secunde.

Citește și: EXCLUSIV Fostul ministru Pintea IA CU ASALT specialiștii din DNA - Afirmă că ei nu fac parte din organul judiciar și vrea ANULAREA actelor lor în cazul de mare corupție

La această cursă, care îl omagiază pe cvintuplul campion al Turului Franţei, spaniolul Miguel Indurain, au participat 19 echipe, dintre care Astana, Bahrain, BikeExchange, Cofidis, Ineos, Israel Star-Up Nation, Movistar, Trek şi UAE Team fac parte din World Tour.

Ediţia din 2020 a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus.