Purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Apărării, Igor Konaşenkov, susține că naționaliștii pregătesc provocări în Ucraina folosind substanțe otrăvitoare pentru a acuza Rusia că ar fi folosit arme chimice; pentru aceasta, aproximativ 80 de tone de amoniac ar fi fost au fost livrate în satul Zolociv, la nord-vest de Harkov, relatează TASS.
„În noaptea de 9 martie, aproximativ 80 de tone de amoniac au fost livrate în satul Zolociv, la nord-vest de Harkov, de către naționaliștii ucraineni. Potrivit locuitorilor plecați din Zolociv, naționaliștii îi învață cum să acționeze corect în cazul unui atac chimic. Toate acestea indică faptul că naționaliștii ucraineni pregătesc o provocare folosind substanțe toxice pentru a acuza Rusia că ar fi folosit arme chimice”, a spus Konașenkov.
Subiectul laboratoarelor biologice a fost deschis de Rusia, care susține că are dovezi că ar fi existat așa ceva în Ucraina.
Administrația Biden a recunoscut oficial existența unor laboratoare pe teritoriul Ucrainei prin vocea subsecretarului de stat Victoria Nuland, care s-a declarat îngrijorată ca acestea să fie preluate de trupele ruse.
Ucraina a negat vehement acuzațiile Rusiei.
Comentează