Oficialii sud-coreeni au declarat că aproximativ 50 de persoane au intrat în stop cardiac și se tem că mai multe au murit după ce au fost strivite de o mulțime mare care împingea înainte pe o stradă îngustă în timpul festivităților de Halloween din capitala Seul, transmite Euronews.
Choi Cheon-sik, un oficial de la Agenția Națională de Pompieri, a declarat că aproximativ 100 de persoane au fost raportate ca fiind rănite în timpul valului de mulțime de sâmbătă seara în cartierul de agrement Itaewon și că aproximativ 50 erau tratate pentru stop cardiac până duminică dimineața devreme.
Choi a declarat că se crede că oamenii au fost striviți după ce o mulțime mare a început să înainteze pe o alee îngustă din apropierea hotelului Hamilton, un important loc de petrecere din Seul.
El a spus că peste 400 de lucrători de urgență din întreaga națiune, inclusiv practic tot personalul disponibil în Seul, au fost trimiși pe străzi pentru a trata răniții. Oficialii nu au comunicat imediat un bilanț al morților.
Un videoclip difuzat pe rețelele de socializare a arătat mai mulți paramedici efectuând simultan resuscitare cardio-respiratorie pe oameni care zăceau împrăștiați pe stradă.
Poliția a confirmat, de asemenea, că zeci de persoane erau resuscitate pe străzile din Itaewon, în timp ce multe altele au fost duse la spitale din apropiere.
Un ofițer de poliție locală a declarat că a fost informat, de asemenea, că o debandadă a avut loc pe străzile din Itaewon, unde o mulțime de oameni s-au adunat pentru festivitățile de Halloween. Ofițerul a precizat că detaliile incidentului sunt încă în curs de investigare.
Unele rapoarte ale presei locale au declarat anterior că busculada a avut loc după ce un număr mare de oameni s-au grăbit spre un bar din Itaewon după ce au auzit că o celebritate neidentificată a vizitat acest loc.
Președintele sud-coreean Yoon Suk Yeol a emis o declarație în care a cerut oficialilor să asigure un tratament rapid pentru cei răniți și să revizuiască siguranța locurilor de festivitate. De asemenea, el a instruit Ministerul Sănătății să desfășoare rapid echipe de asistență medicală în caz de dezastru și să asigure paturi în spitalele din apropiere pentru a-i trata pe răniți.
Comentează