Andrei Muntean, Gabriel Burtănete şi Amalia Ghigoarţă au dominat finalele pe aparate desfăşurate duminică în cadrul Campionatelor Naţionale de gimnastică artistică şi Romgym Trophy, competiţii găzduite de Sala Polivalentă din Capitală, potrivit Agerpres.
Andrei Muntean (CS Dinamo) a câştigat patru medalii de aur (două la Naţionale şi două la Romgym Trophy), la sol şi la paralele, iar Gabriel Burtanete a obţinut trei titluri (aur la Romgym Trophy la sărituri şi la cal şi aur la sărituri la Naţionale).Răzvan Marc s-a impus în finala de la bară la ambele competiţii, iar Rafael Szabo şi Robert Burtanete s-au impus la inele, respectiv, la cal cu mânere la Naţionale.
Amalia Ghigoarţă (LPS Cetate Deva) a obţinut o victorie la Naţionale (sol) şi două la Romgym Trophy (bârnă şi sol). La Naţionale, Anamaria Mihăescu (CSA Steaua) a ieşit învingătoare la sărituri, Lilia Cosman (LPS Cetate Deva) s-a impus la paralele, iar Valentina Miruna Botez (CS Farul/CSŞ Constanţa) a câştigat la bârnă.
Rezultate:
MASCULIN
Campionatele Naţionale - finale
cal cu mânere
1. Robert Burtănete (CSA Steaua) 12,400
2. Gabriel Burtănete (CSA Steaua) 12,200
3. Nicholas Ţarcă (CSA Steaua) 11,933
inele
1. Rafael Szabo (CSM Lugoj) 13,800
2. Andrei Muntean (CS Dinamo) 13,733
3. Răzvan Marc (CS Dinamo) 13,600
sărituri
1. Gabriel Burtănete (CSA Steaua) 14,284
2. Robert Burtănete (CSA Steaua) 13,750
3. Robert Paşca (CSM Reşiţa) 13,200
parelele
1. Andrei Muntean (CS Dinamo) 14,767
2. Robert Burtănete (CSA Steaua) 13,700
3. Gabriel Burtănete (CSA Steaua) 13,567
sol
1. Andrei Muntean (CS Dinamo) 13,733
2. Nicholas Ţarcă (CSA Steaua) 13,433
3. Robert Paşca (CSM Reşiţa) 12,933
bară fixă
1. Răzvan Marc (CS Dinamo) 13,300
2. Gabriel Burtănete (CSA Steaua) 12,633
3. Nicolae Bera (CSM Lugoj) 12,600
Romgym Trophy - finale
sol
1. Andrei Muntean (România) 13,733
2. Ruslan Delibaltov (Bulgaria) 12,900
3. Petar Vefic (Serbia) 12,600
cal cu mânere
1. Gabriel Burtănete (România) 12,200
2. Petar Vefic (Serbia) 11,967
3. Martin Mişev (Bulgaria) 11,333
inele
1. Ali Zahran (Egipt) 14,100
2. Andrei Muntean (România) 13,733
3. Răzvan Marc (România) 13,600
sărituri
1. Gabriel Burtănete (România) 14,284
2. Robert Burtănete (România) 13,750
3. Teodor Trifonov (Bulgaria) 12,600
paralele
1. Andrei Muntean (România) 14,767
2. Gabriel Burtănete (România) 13,567
3. Teodor Trifonov (Bulgaria) 12,633
bară fixă
1. Răzvan Marc (România) 13,300
2. Ahmed Elmaraghy (Egipt) 13,233
3. Nicolae Bera (România) 12,600
FEMININ
Campionatele Naţionale - finale
sărituri
1. Anamaria Mihăescu (CSA Steaua) 12,434
2. Raisa Maria Chivu (CSŞ Focşani) 12,400
3. Bianca Gabriela Vişovan (CS Farul/CSM Constanţa) 12,384
paralele
1. Lilia Cosman (LPS Cetate Deva) 12,300
2. Raisa Maria Chivu (CSŞ Focşani) 11,133
3. Adina Crişan (LPS Cetate Deva) 11,067
bârnă
1. Valentina Miruna Botez (CS Farul/CSŞ Constanţa) 13,700
2. Amalia Ghigoarţă (LPS Cetate Deva) 13,367
3. Ioana Andreea Danciu (LPS Cetate Deva) 13,300
sol
1. Amalia Ghigoarţă (LPS Cetate Deva) 13,533
2. Alexia Gabriela Vănoagă (CS Farul/CSM Constanţa) 12,800
3. Ella Oprea (CS Dinamo) 12,567
Romgym Trophy - finale
sărituri
1. Sara Stagni (Italia) 12,417
2. Mali Neurater (Norvegia) 11,950
3. Maria Tronrud (Norvegia) 11,850
paralele
1. Maria Tronrud (Norvegia) 12,200
2. Andreea Preda (România) 11,967
3. Laia Masferrer (Spania) 11,433
bârnă
1. Amalia Ghigoarţă (România) 13,367
2. Andreea Preda (România) 13,333
3. Maria Tronrud (Norvegia) 13,067
sol
1. Amalia Ghigoarţă (România) 13,533
2. Andreea Preda (România) 13,100
3. Naomi Pazon (Italia) 12,600