Ansu Fati revenit în competiţie după o pauză forţată de aproape un an a marcat ultimul gol pentru Barceloan în meciul cu Levante

ansu fati

Tânărul internaţional spaniol Ansu Fati (18 ani), revenit în competiţie după o pauză forţată de aproape un an, în urma unei grave accidentări, a marcat ultimul gol al partidei pe care FC Barcelona a câştigat-o pe teren propriu în faţa formaţiei Levante (3-0), duminică, în cadrul etapei a şaptea a campionatului de fotbal al Spaniei.

Fati, revelaţia anului 2020 la FC Barcelona, a intrat pe teren în minutul 81, purtând tricoul cu numărul 10 "moştenit" de la argentinianul Lionel Messi, reuşind să înscrie golul de 3-0 care a închis tabela, în minutul 90+1, conform agerpres

Tânărul atacant al catalanilor nu mai jucase din 7 noiembrie 2020, când a suferit o fractură de menisc la genunchiul stâng, în cursul partidei cu Betis Sevilla. El a fost felicitat de toţi coechipierii săi, iar apoi s-a îndreptat direct către tribune pentru a-i mulţumi medicului grupării de pe Camp Nou.

Celelalte goluri ale Barcelonei au fost marcate de Memphis Depay, care a deschis scorul în minutul 7, în urma unui penalty, şi Luuk de Jong (14).

În urma acestui succes, FC Barcelona a urcat pe locul al şaselea în clasament, apropiindu-se la 5 puncte de liderul Real Madrid, care a remizat pe teren propriu cu Villarreal (0-0), sâmbătă seara.

Rezultate:
Sâmbătă
Alaves - Atletico Madrid 1-0
A marcat: Laguardia (4).

Valencia - Athletic Bilbao 1-1
Au marcat: Andre (90+5), respectiv Martinez Berridi (69).

FC Sevilla - Espanyol Barcelona 2-0
Au marcat: En-Nesyri (13), Mir (87).

Real Madrid - Villarreal 0-0

Duminică
Mallorca - Osasuna Pamplona 2-3
Au marcat: Rodriguez (11), Nino (45+4), respectiv Angel (9), Perez (58), Martinez (88).

FC Barcelona - Levante 3-0
Au marcat: Depay (7 - penalty), L. de Jong (14), Fati (90+1).

Rayo Vallecano - Cadiz 3-1
Au marcat: Rivera (9), Falcao (44), Palazon (88), respectiv Haroyan (23).

Real Sociedad - Elche 1-0
A marcat: Oyarzabal (81).

Betis Sevilla - Getafe 2-0
A marcat: Willian Jose (14, 55).

Luni se dispută partida Celta Vigo - Granada.