Arsenal Londra a îngenuncheat West Bromwich Albion, scor 4-0

Arsenal Liverpool

West Bromwich Albion - Arsenal Londra 0-4 și „tunarii” câștigă altreilea meci la rând, după ce anterior nu reușiseră nicio victorie în 7 meciuri.

Pierre-Emerick Aubameyang a jucat cel de al 100-lea meci în culorile lui Arsenal, potrivit Mediafax.

Înainte de meci și pe toată durata lui a nins abundent, zăpada provocând ușoare dificultăți în manevrarea balonului, pe un gazon care s-a prezentat totuși foarte bine.

Arsenal a arătat poftă ofensivă din primul minut al jocului, chiar dacă terenul nu a permis un joc tehnic. Prima fază l-a avut la finalizare pe Hector Bellerin, al cărui șut a fost respins cu piciorul de portarul Sam Johnstone.

Tunarii continuă ofensiva și după alte câteva acțiuni de poartă reușesc să deschidă scorul prin Kieran Tierney, care a sunat din zona punctului cu var, direct în vinclu (0-1, min. 23). Peste doar 5 minute Bukayo Saka, tânărul de doar 19 ani, a majorat scorul din apropierea porții, fructificând o pasă de la Rowe (0-2, min. 28).

Înainte de pauză, Johnstone se mai opune o dată majorării scorului, respingând șutul lui Lacazette, însă nu mai poate face nimic în fața francezului, după reluare, acesta reluând în poartă o minge respinsă (0-3, min. 60).

Nu trec, din nou, nici 5 minute și Lacazette face dubla, fiind omul potrivit, la locul potrivit (0-4, min. 64).

Arsenal reduce turația în timp ce West Brom își creează o ocazie pentru golul de onoare, dar Leno apără in extremis.

Arsenal urcă de pe 14 pe 11, în timp ce West Brom rămâne pe penultimul loc, cu o singură victorie din 17 meciuri.