Astana, cu Dorin Rotariu integralist, a reușit prima victorie în grupele Europa League: A învins-o pe Manchester United cu 2-1

captura youtube
europa league

FC Astana, cu Dorin Rotariu integralist, a învins-o pe Manchester United, joi, la Nur-Sultan, scor 2-1, în penultima rundă din grupa L a Europa League, anunță MEDIAFAX.

Manchester United, aproape calificată în șaisprezecimile Europa League, a folosit nouă jucători în echipa de start din propria academie, media de vârstă a întregului lot fiind de doar 21,6 ani. Echipa condusă de Ole Gunnar Solskjaer a deschis scorul după zece minute, prin Lingaard, care a șutat bine din afara careului.

Astana a revenit în joc în partea secundă. Shomko a restabilit egalitatea în minutul 55, iar autogolul lui Bernard, din minutul 62, a adus victoria formației din Kazahstan, scor 2-1.

Dorin Rotariu a fost integralist la Astana și a avut o ocazie importantă de a înscrie în prima repriză.

În urma acestui rezultat, Manchester United se menține pe primul loc, cu 10 puncte acumulate în primele cinci jocuri. Podiumul este completat de AZ Alkmaar și Partizan Belgrad, cu opt, respectiv patru puncte, în timp ce FC Astana este ultima, având trei puncte.

Tot joi, de la ora 17:50, s-au mai disputat două partide din grupa C a Europa League. Krasnodar a învins-o pe FC Basel, scor 1-0, iar Getafe a triumfat cu același rezultat pe terenul lui Trabzonspor.