Balonul buclucaș tensionează din nou relațiile dintre Washington și Beijing: Antony Blinken şi-a amânat călătoria în China

Autor: George Traicu

Publicat: 03-02-2023

Actualizat: 03-02-2023

Article thumbnail

Sursă foto: informateca.ro

Potrivit relatărilor de presă de vineri, secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, își va amâna vizita în China, după ce un balon chinezesc de spionaj a fost detectat zburând deasupra Statelor Unite. Antony Blinken nu a vrut ca acest incident să domine întâlnirile cu oficialii chinezi, a raportat ABC News, citând un oficial american al cărui nume nu a fost dezvăluit. Bloomberg News a relatat că vizita în China a secretarului de stat va fi amânată.

Balonul buclucaș

China a făcut un apel la calm, în privinţa informaţiilor potrivit cărora un balon chinez de supraveghere se deplasează în spaţiul aerian american şi canadian.

Un oficial al Pentagonului a declarat că balonul a intrat în spaţiul aerian al Statelor Unite cu două zile în urmă şi a zburat peste mai multe punte importante.

Ministerul chinez de Externe a comunicat că speculaţiile şi agitaţia nu ajută ajungerea la o soluţie, până când faptele vor fi clare.

Apel la calm

“O verificare este în curs”, a afirmat în faţa presei o purtătoare de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe chinez, Mao Ning, apreciind că “a face speculaţii şi a tensiona lucrurile, înainte chiar ca faptele să fie stabilite, nu ajută la o soluţionare corespunzătoare a dosarului”.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri