Noul coronavirus a provocat în spitalele din Franţa, în ultimele 24 de ore, 292 de decese, numărul total al persoanelor care şi-au pierdut viaţa de la începutul pandemiei COVID-19 ajungând astfel la 2.606, potrivit directorului general din Ministerul Sănătăţii şi specialist în epidemii, Jerome Salomon, informează duminică AFP potrivit Agerpres.
Conform acestei informări oficiale, 19.354 de persoane sunt spitalizate, inclusiv 4.632 la terapie intensivă. Doar în cursul zilei de duminică la terapie intensivă au fost internaţi 359 de bolnavi. Totodată,7.132 de pacienţi vindecaţi s-au putut întoarce acasă.
"S-a înregistrat o creştere cu 10% a persoanelor spitalizate, comparativ cu ziua de ieri, reflectând contaminarea produsă înaintea (adoptării) măsurilor de izolare", a precizat Salomon.
În încercarea de a opri răspândirea epidemiei, autorităţile franceze au anunţat prelungirea până pe 15 aprilie a măsurilor de izolare a populaţiei, intrate în vigoare pe 17 martie.
Un număr de "359 de pacienţi în stare gravă au fost internaţi astăzi la terapie intensivă. Acesta este cel mai important element de urmărit, deoarece reflectă dinamica epidemiei", a declarat Salomon.
"Dacă măsurile de izolare şi de distanţare socială au fost respectate, ar trebui să observăm o reducere a numărului de persoane care intră la terapie intensivă până la sfârşitul săptămânii" viitoare, a precizat oficialul francez.
Dintre pacienţii aflaţi la reanimare, 34% au peste 60 de ani, iar 60 de pacienţi au sub 30 de ani.
Numărul deceselor anunţat ia în calcul doar pacienţii care au murit în spitale. Ca urmare a unui nou sistem de supraveghere instituit în acest week-end, autorităţile vor putea furniza în cursul săptămânii ce urmează informări care să includă şi numărul persoanelor decedate în instituţiile pentru persoane în vârstă.
Conform sursei citate, la nivel naţional s-a observat o creştere cu 9% a moralităţii în perioada 16 - 22 martie.
Ca urmare a lipsei cronice de măşti de protecţie, care a stârnit un val de controverse în Franţa, peste un miliard de măşti au fost comandate, în special în China.
Un avion provenind din China, având la bord aproape 100 de tone de echipamente medicale, inclusiv 5.5 milioane de măşti, a aterizat duminică seară pe aeroportul Roissy din regiunea pariziană, conforma unui anunţ făcut de compania Air France.
Cadrele medicale franceze au nevoie de 40 de milioane de măşti pe săptămână, conform declaraţiilor ministrului sănătăţii, Olivier Véran. La ora actuală în Franţa se produc, săptămânal, 8 milioane de măşti.
Bilanțul deceselor provocate de nou coronavirus - Franța este puternic afectată
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Focar de gripă aviară la mai multe lebede găsite moarte pe un lac în județul Vaslui
0

241
Maia Sandu, reacție tranșantă după raportul SUA: 'Libertatea de exprimare este pentru oameni, nu pentru boți' / Ce spune despre cazul României
241

661
VIDEO Cătălin Măruță, gâtuit de lacrimi: Unul dintre cele mai longevive show-uri din România a tras definitiv cortina. 'Nu se termină doar o emisiune, se oprește un ritual'
661

1.442
Acuzațiile de lobby extern zguduie scena politică: PNL propune blocarea finanțării publice pentru campanii anti-România
1.442

1.181
Ruptura dintre SUA și UE, tot mai adâncă: Bruxellesul condamnă atacurile lui Elon Musk și îl sprijină pe Pedro Sánchez
1.181

1.605
Blocaj în dosarul lui Călin Georgescu. Judecătorii nu s-au pus de acord asupra soluției - când are loc următorul termen
1.605

827
Guvernul dă înapoi la „prima zi neplătită” din concediul medical: apar excepții pentru bolnavii vulnerabili (Document)
827

4.346
Alarmă în Europa, se schimbă ierarhia: Țara cu peste un milion de români devine 'cea mai rea țară din Europa'
4.346

1.196
Orban pune presiune pe Nicușor Dan în cazul SRI: „Răspunderea este strict a președintelui, care nu își exercită atribuțiile constituționale și legale”
1.196

441
UE pregătește 'runda 20': Un nou val de sancțiuni împotriva Rusiei
441

3.352
Darius Vâlcov a rămas 'tablou' în spatele gratiilor: Operele sale, de zeci de mii de euro, ascunse inclusiv în cimitir, dar recuperate, sunt scoase la licitație
3.352

2.832
Visul american, făcut țăndări în fața celui european: Tot mai mulți americani fug din SUA și vor să se mute în UE
2.832

2.380
Tudorel Toader: Scrisoarea lui Bolojan către CCR, „o formulă neavenită și inadecvată”
2.380

















Comentează