Burkina Faso s-a calificat sferturile Cupei Africii pe Naţiuni 2022, după 7-6 cu Gabon, la loviturile de departajare

supercupa africii

Burkina Faso este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, după ce a dispus cu 7-6 de selecţionata Gabonului, la loviturile de departajare, duminică, la Limbe, în optimile de finală ale competiţiei găzduite de Camerun.

Bertrand Traore (28) a deschis scorul pentru burkinabezi, dar naţionala Gabonului a obţinut egalarea prin autogolul lui Adama Guira (90+1), deşi juca în zece oameni din min. 67 (eliminat Sidney Obissa), scorul fiind 1-1 atât la finalul timpului regulamentar, cât şi după prelungiri.

Bertrand Traore a ratat un penalty în min. 18, şutând peste poartă.

Ismael Ouedraogo a transformat penalty-ul decisiv la loviturile de departajare.

Burkina Faso s-a calificat pentru a patra oară în sferturile Cupei Africii şi va juca în această fază contra câştigătoarei dintre Nigeria şi Tunisia.

Arbitrul marocan Redouane Jiyed, neinspirat, după cum relatează AFP, a arătat nu mai puţine de 17 cartonaşe galbene, precum şi unul roşu, a refuzat un gol marcat de gabonezul Boupendza (41), pentru un ofsaid la limită, fluierând un ofsaid inexistent la acelaşi Boupendza (90+3), deşi atacantul plecase din propria jumătate de teren.

Burkina Faso - Gabon 1-1 (1-0, 1-1, 1-1), după prelungiri; 7-6, la loviturile de departajare

Au marcat: Bertrand Traore (28), respectiv Adama Guira (90+1, autogol).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Issa Kabore 1-0 (gol), Denis Bouanga 1-1 (gol), Soumaila Ouattara 2-1 (gol), Axel Meye 2-2 (gol), Edmond Tapsoba 3-2 (gol), Aaron Salem Boupendza 3-3 (gol), Saidou Simpore 3-3 (ratare), Guelor Kanga 3-3 (ratare), Steeve Yago 4-3 (gol), Andre Biyogo Poko 4-4 (gol), Adama Guira 5-4 (gol), Bruno Ecuele Manga 5-5 (gol), Mohamed Konate 6-5 (gol), Louis Ameka Autchanga 6-6 (gol), Abdoul Fessal Tapsoba 6-6 (ratare), Yannis Ngakoutou 6-6 (ratare), Ismael Ouedraogo 7-6 (gol), Lloyd Palun 7-6 (ratare).