Cadiz și Getafe au terminat la egalitate, 2-2, în primul meci al etapei a 25-a din La Liga

pariurix.com
la liga

Cadiz CF şi Getafe, două dintre echipele aflate în lupta pentru evitarea retrogradării, au terminat la egalitate, 2-2, în primul meci al etapei a 25-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputat vineri pe stadionul Nuevo Mirandilla din Cadiz (Andaluzia).

Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Ruben Sobrino (39), dar madrilenii au restabilit egalitatea în urma unui penalty executat de Enes Unal (61). Cadiz a trecut din nou în avantaj în finalul reprizei secunde, graţie golului marcat din penalty de Ruben Alcaraz (82), după un henţ în propriul careu comis de Domingos Duarte, care a văzut cartonaşul roşu, lăsând-o pe Getafe cu un om mai puţin pe teren, conform Agerpres.

Chiar şi în aceste condiţii, oaspeţii au reuşit să egaleze în extremis, în cel de-al 16-lea minut de prelungiri, când Enes Unal a transformat o nouă lovitură de la 11 m.

După acest ultim gol, membrii celor două echipei au fost la un pas de o încăierare generală, arbitrul arătându-i cartonaşul roşu unuia dintre jucătorii echipei gazdă.

În urma rezultatului de vineri, Cadiz şi Getafe au rămas pe locurile 15, respectiv 16 în clasament, cel puţin până la disputarea celorlalte meciuri ale etapei.

Sâmbătă au loc partidele Real Madrid - Espanyol Barcelona, Elche - Valladolid, Celta Vigo - Rayo Vallecano şi Valencia FC - Osasuna, în timp ce duminică sunt programate întâlnirile Mallorca - Real Sociedad, Sevilla FC - Almeria, Villarreal - Betis Sevilla şi Athletic Bilbao - FC Barcelona.

Ultimul meci al etapei, Girona - Atletico Madrid, se va disputa luni.