Victorie categorică în deplasare pentru Villarreal în campionatul Spaniei

chelsea villareal

Echipa Villarreal a învins în deplasare, cu scorul de 4-1, formaţia Granada, sâmbătă, într-o partidă din etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Spaniei, potrivit Agerpres.

Atacantul olandez a origine nigeriană Arnaut Danjuma a reuşit o triplă pentru "Submarinul galben" (35 - penalty, 39, 81 - penalty), celălalt gol al oaspeţilor fiind marcat de Moi Gomez, în prelungirile reprizei secunde (90+6). Pentru gazde a înscris Luis Milla (61 - penalty).

Vineri, în prologul etapei, Elche a dispus pe teren propriu de Rayo Vallecano prin golurile lui Guido Carillo (76) şi Ezquiel Ponce (84), după ce madrilenii reuşiseră să deschidă scorul prin Fran Garcia (52).

Tot sâmbătă se mai dispută partidele Osasuna Pamplona - Atletico Madrid, Cadiz - Getafe şi Real Madrid - Deportivo Alaves. Duminică sunt programate meciurile Espanyol Bacelona - Sevilla FC, Valencia - FC Barcelona, Betis Sevilla - Mallorca şi Athletic Bilbao - Real Sociedad, în timp ce luni are loc întâlnirea Celta Vigo - Levante.

În clasament conduce Real Madrid, cu 54 puncte, urmată de Sevilla FC 50 p, Betis Sevilla 43 p, Villarreal, FC Barcelona şi Atletico Madrid, câte 39 p, Real Sociedad 38 p etc.