CCR decide azi dacă alegerile se amână. Mai rămâne Morar judecător constituțional

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 16-09-2014

Actualizat: 16-09-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Se va judeca Cazul lui Daniel Morar, fost procuror-șef al DNA care a ajuns acum judecător constituțional și a cărui prezență acolo este contestată de Asociația Magistraților din România (AMR). Un alt caz este Plângerea făcută de președintele PNL Klaus Iohannis care cere anularea Ordonanței de Urgență prin care Guvernul Ponta a decis modificarea Legii de organizare a alegerilor prezidențiale.


1.Cazul Daniel Morar:
Curtea Constitutionala a Romaniei va judeca, in 16 septembrie, o exceptie de neconstitutionalitate de care atarna soarta lui Daniel Morar in CCR.

AMR a cerut in instanta anularea Decretului prezidential privind numirea fostului sef DNA Daniel Morar in functia de judecator al Curtii Constitutionale. AMR sustine ca "Daniel Marius Morar nu indeplineste conditia de legalitate a inaltei competente profesionale. Sunt astfel de notorietate publica trei cazuri in care domnia sa, ca procuror, a incalcat grav normele juridice internationale conventionale".

Dosarul este pe rolul Curtii de Apel Bucuresti. Traian Basescu si Administratia Prezidentiala sunt parti in proces.

In replica, Administratia Prezidentiala a ridicat o exceptie de neconstitutionalitate in care reclama faptul ca numirile de judecatori CCR facute de Parlament nu sunt atacabile, in timp ce Decretele prezidentiale pot fi invalidate de instante.

Citește și: Daniel Morar, la un pas să fie eliminat din CCR

2.Cazul OUG-ului care modifică Legea de organizare a alegerilor prezidențiale

Președintele PNL Klaus Iohannis a cerut în contencios administrativ anularea OUG-ului de modificare a Legii alegerilor prezidenţiale (Excepţia de neconst. a disp.art.1 pct.2, pct.7, pct.10 și pct.15 din Ordonanța de urgență a
Guvernului nr.45/2014 privind modificarea și completarea Legii nr.370/2004 pentru alegerea Președintelui României.

Dacă excepţia este acceptată efectul cel mai vizibil va fi că primul tur va fi in ultima saptamana din noiembrie si turul II peste doua saptamani + adica se amana cu o luna alegerile.

Citeste si: Klaus Iohannis îi cere premierului să amâne prezidențialele/ DOCUMENT

Citeste si: PNL a dat in judecata Guvernul. Acuza pregatirea fraudarii prezidentialelor/ DOCUMENT

 

Fiind ședință publică și cele două puncte fiind pe ultimele două locuri ar putea exista și posibilitatea ca deliberările să fie amânate cu o săptămână. Posibil ca tot în așteptarea deciziei CCR privind data alegerilor să își fi amânat și premierul Victor Ponta depunerea candidaturii oficiale la Biroul Electoral Central.
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri