Cu Marius Bilaşco antrenor, CFR Cluj a făcut egal cu ŢSKA Sofia: Calificarea în primăvara europeană se decide în Elveția

GSP
CFR Cluj

CFR Cluj a remizat, joi seară, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa ŢSKA Sofia, într-un meci din etapa a cincea a grupei A a Ligii Europa. În celălalt meci din grupă, AS Roma a învins acasă, scor 3-1, echipa Young Boys Berna. Clujenii şi elveţienii vor lupta în ultima etapă pentru calificarea în 16-imile competiţiei.

La Cluj-Napoca, în minutul 85, de la gazde a fost eliminat Chipciu, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Chipciu a primit primul cartonaş în minutul 54.

Echipa clujeană a fost condusă de pe bancă de Marius Bilaşco, după ce Dan Petrescu s-a despărţit luni de CFR.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Chipciu, Djokovic – Rondon, Păun (Carnat ’75), Pereira (Deac ’61) – Debeljuh. Antrenor: Marius Bilaşco

ŢSKA Sofia: Busatto – Antov, Mattheij, Zanev – Vion, Youga, Geferson, Carey – Sankhare (Tiago Rodrigues ’78), Sowe, Yomov (Henrique ’77). Antrenor: Bruno Akrapovic.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Franţa, cu Amaury Delerue la centru, ajutat de asistenţii Benjamin Pages şi Aurelien Drouet şi de arbitrul de rezervă Mikael Lesage. Delegat UEFA a fost Balasz Makray, din Ungaria, iar observator de arbitri austriacul Stefan Messner.

La Roma, au marcat pentru gazde Mayoral ’44, Calafiori ’59 şi Dzeko ’81, iar pentru oaspeţi a înscris Nsame ’34. De la Young Boys a fost eliminat Camara, în minutul 83.

În ultima etapă, săptămâna viitoare, CFR Cluj va juca în deplasare cu Young Boys Berna şi ŢSKA Sofia va întâlni acasă AS Roma.

Clasamentul grupei este următorul: 1. AS Roma – 13 puncte, 2. Young Boys – 7 puncte, 3. CFR Cluj – 5 puncte, 4. ŢSKA Sofia – două puncte.

AS Roma este calificată în 16-imile Ligii Europa, iar ŢSKA nu mai are nicio şansă să acceadă în faza următoare.